Torbiel zastoinowa błony śluzowej (mucocele)

Torbiel zastoinowa błony śluzowej (mucocele) to zmiana związana z gruczołami występującymi licznie na błonie śluzowej. Jej przyczyną jest zablokowanie wypływu wydzieliny z gruczołu w wyniku zatkania lub zwężenia przewodu wyprowadzającego. Mucocele może występować u osób niezależnie od płci, jednak częściej pojawia się u osób młodych. W wyniku utrudnienia wypływu płynu gromadzi się on w obrębie gruczołu, a sam gruczoł jest stale pobudzany do dalszego tworzenia śliny. Zmiana jest otaczana torebką łącznotkankową i powstaje torbiel.

Przyczyny torbieli zastoinowej błony śluzowej

Torbiel zastoinowa błony śluzowej (mucocele)Jednym z czynników przez które powstaje torbiel są urazy. Przez uszkodzone struktury wewnętrzne, ślina rozlewa się pod powierzchnią błony śluzowej. Najczęściej dotyczy to przygryzania ust, w wyniku czego powstaje torbiel zastoinowa wargi dolnej. Może również wystąpić przy drażnieniu śluzówki przez ciała obce w jamie ustnej, takie jak aparaty ortodontyczne czy protezy zębowe lub nagryzaniu policzków.

Kolejną przyczyną torbieli zastoinowej błony śluzowej mogą być przewlekłe i powracające stany zapalne. Dochodzi w nich do zmian w obrębie przewodów, zostają one zwężone, co uniemożliwia swobodny wypływ płynu. Mucocele zmienia swą postać, przeradzając się w kuliste i niewielkie uwypuklenie błony śluzowej. Kolor torbieli na wardze najczęściej przyjmuje lekko niebieskawy odcień. Jego średnica najczęściej waha się w granicach 0,5–1 cm. Zmiana jest miękka, często można wyczuć oraz wizualnie zobaczyć płyn w jej wnętrzu. Zmiana nie sprawia bólu, jednak ze względu na jej umiejscowienie może powodować dyskomfort.

Leczenie mucocele

Leczenie mucocele jest uzależnione od jej faktycznego stanu klinicznego. Często zdarza się, że torbiel zastoinowa błony śluzowej sama ulega opróżnieniu z zalegającej wydzieliny. W przypadku niewielkich zmian istnieje większe prawdopodobieństwo nawrotu mucocele. W przypadku zabiegu chirurgicznego, wycięta torbiel powinna być wysłana do badania histopatologicznego pod mikroskopem, żeby potwierdzić rozpoznanie i wykluczyć ewentualny proces nowotworowy. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki miejscowemu znieczuleniu, a rana goi się w szybkim tempie.

Torbiel zastoinowa błony śluzowej (mucocele)

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Back to top button