Blog

Flosser – niepozorny a przydatny przyrząd do higieny jamy ustnej

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych jest kluczowe dla osób, którym zależy na zachowaniu zdrowego uzębienia. Służą do tego różnego rodzaju przyrządy – irygatory, szczoteczki międzyzębowe czy też nici dentystyczne. Najczęściej jednak wybierane są te ostatnie. Każdy kto choć raz próbował oczyścić przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici wie, że nie jest to najłatwiejsze zadanie – szczególnie jeżeli chodzi o dalej położone zęby z ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi. Nie warto jednak rezygnować z dokładnego ich oczyszczania – lepiej zainteresować się niepozornym przyrządem, jakim jest flosser.

Czym jest flosser?

Flosser to przyrząd ułatwiający oczyszczanie trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych z płytki nazębnej i resztek pokarmowych. Składa się on z niewielkiej, wygodnej rękojeści, na której szczycie umieszczona jest woskowana nić dentystyczna. Łatwo jest go umieścić pomiędzy tylnymi zębami – a to one sprawiają w nitkowaniu najwięcej problemów. Flosser jest niewielki, dzięki czemu możemy go mieć zawsze przy sobie oraz higieniczny – nici dentystycznej nie musimy dotykać rękoma, a sam przyrząd po użyciu zazwyczaj ląduje w koszu.

Rodzaje flosserów

Na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje flosserów.

Flossery tradycyjne

Flosser - niepozorny a przydatny przyrząd do higieny jamy ustnej
Flossery, zwane też niciowykałaczkami

Inaczej zwane niciowykałaczkami. Zazwyczaj są skonstruowane w taki sposób, że w jednym przyrządzie łączą nić dentystyczną i wykałaczkę, które świetnie oczyszczają przestrzenie międzyzębowe oraz skrobaczkę do języka, pozwalającą usunąć znajdujące się na nim zanieczyszczenia. Taka budowa sprawia, że flosser jest maksymalnie funkcjonalny i pozwala na usunięcie płytki nazębnej i bakteryjnego biofilmu z każdego miejsca, do którego nie dociera szczoteczka. Otrzymujemy więc kompaktowy przyrząd znacząco poprawiający jakość higieny jamy ustnej. Takie flossery mogą być zarówno jednorazowego jak i wielorazowego użytku.

Flossery elektryczne

Flosser - niepozorny a przydatny przyrząd do higieny jamy ustnejSą to urządzenia zasilane baterią. Końcówka takiego flossera jest nylonowa. Wykonuje ona około 10 000 ruchów na minutę. Zaleca się wymieniać ją co około 3 dni. Urządzenie to pozwala na dokładne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych osobom, u których jest to szczególnie utrudnione – na przykład noszącym mosty.

Jak korzystać z flossera?

Z flossera należy korzystać podobnie jak z nici dentystycznej. Należy skierować go ku przestrzeni międzyzębowej, którą chcemy wynitkować, delikatnie umieścić w niej nić i oczyścić boki zębów. Nić dentystyczna musi być łagodnie przesuwana w górę i w dół tak, by nie uszkodzić dziąseł. Zbyt mocne ruchy mogą doprowadzić do ich krwawienia. Takie postępowanie pozwoli bezpiecznie i dokładnie oczyścić wybrane przestrzenie międzyzębowe

Cena

Flosser tradycyjny kosztuje około 12 zł za 40 sztuk. Urządzenie elektryczne możemy zakupić za około 60-70zł, a wymienne nylonowe końcówki oscylują w okolicach 40-50zł za 30 sztuk.

Stomatolodzy są zgodni, że przestrzenie międzyzębowe trzeba oczyszczać co najmniej raz dziennie. Jeżeli masz z tym problem – wypróbuj flosser. To niewielkie i tanie urządzenie może pomóc ci uchronić się przed niepożądanymi ubytkami w uzębieniu.

Kacper Janiszewski

Od wielu lat interesuję się technologią, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Poza sprzętami AGD i RTV, które kojarzą nam się z tym hasłem najbardziej, rozwijane są także inne urządzenia, mające pomoc ludziom usprawnić ich działania. Do nich należą miedzy innymi szczoteczki elektryczne, soniczne i ultradźwiękowe, które pozwalają jeszcze lepiej zadbać o jamę ustną użytkownika. Pragnę pisać jako osoba, która od wielu lat korzysta codziennie z technologii sonicznej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button