Blog

CEM znowu wystawia dyplomy specjalizacyjne

Centrum Egzaminów Medycznych po przerwie, która spowodowana była brakiem odpowiedniego papieru, 2 września wróciło do wystawiania dyplomów potwierdzających uzyskanie tytułu specjalisty dla lekarzy i lekarzy dentystów.

W dniu 24 maja na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Pojawiły się w nim nowe wzory dyplomów Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, które wyróżniają się nowoczesnymi zabezpieczeniami przed podrobieniem, przerobieniem i sfałszowaniem. Dotychczasowe wzory mogły być stosowane do 12 lipca tego roku.

Okazuje się, że nowe dyplomy muszą być drukowane na specjalnym papierze pochodzącym
z wytwórni papierów wartościowych. Niestety… materiału zabrakło, a Centrum Egzaminów Medycznych nie mogło wydawać dyplomów. Choć według Naczelnej Izby Lekarskiej dyplom jest jedynie potwierdzeniem posiadania specjalizacji, a lekarze ze zdanym egzaminem mogą określać się specjalistami, to dyrektorzy niektórych placówek medycznych nie chcieli zatrudniać takich osób. Sami lekarze nie wyrabiali nawet pieczątek, gdyż nie wiedzieli, czy bez dyplomu mogą wykonywać obowiązki w ramach swoich zawodów.

Centrum Egzaminów Medycznych zaczęło więc wystawiać tymczasowe zaświadczenia potwierdzające spełnienie warunków do uzyskania tytułu specjalisty. Sytuacja przejściowa trwała do 2 września, kiedy to po przerwie wystawiono pierwsze dyplomy właściwe, które charakteryzują się nowym układem graficznym i treścią zgodną ze znowelizowanym rozporządzeniem ministra. Będą one sukcesywnie rozsyłane do osób zainteresowanych. Nie ma więc potrzeby wysyłania do CEM wniosków o wydawanie tymczasowych zaświadczeń.

Zródło: cem.edu.pl

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button