Szynowanie zębów
Szynowanie to zabieg dentystyczny, mający na celu ocalenie zębów, które chwieją się z powodu paradontozy, wieku lub poważnych chorób przyzębia. Polega on na unieruchomieniu rozchwianego uzębienia oraz połączenie tych zębów, które są podejrzewane o rozchwianie w przyszłości. Szynowanie to najczęściej zwieńczenie leczenia chorób przyzębia. Jest to zabieg o tyle istotny, że pomaga na zachowanie zębów, które normalnie byłyby skazane już tylko na wypadnięcie.
Na czym polega ten zabieg?
Podczas szynowania, zęby zostają połączone ze sobą za pomocą specjalnych materiałów, które trzymają je w miejscu. Materiały te są różne – najtańszą opcją są kompozyty światłoutwardzalne, które na ogół znajdują zastosowanie w światłoutwardzalnych plombach. Samo szynowanie z wykorzystaniem tych kompozytów też przypomina plombowanie zębów. Szyny są zakładane na wewnętrzną stronę zębów, zaś przestrzenie między nimi zostają wypełnione. Alternatywą jest tasiemka, wykonana z włókna szklanego, którą montuje się na powierzchniach językowych lub podniebiennych zębów. Jeśli jest to możliwe, jako pewną podporę do szynowania zębów stosujemy też zęby zdrowe, znajdujące się obok rozchwianych.
Szynowanie możemy też podzielić na tymczasowe lub stałe. To pierwsze stosujemy po operacjach oraz po urazach, czyli wtedy, gdy zęby zostały rozchwiane z powodu innego, niż kość dziąsłowa niszczona przez bakterie. Ponieważ przyczyny takich urazów goją się z czasem, specjaliście pozostaje jedynie zabezpieczenie zębów na czas gojenia. Z kolei szyny stałe stosuje się właśnie po leczeniu zaawansowanej paradontozy, kiedy to dochodzi do zauważalnych ubytków w kości dziąsłowej, którą normalnie można odtworzyć tylko i wyłącznie poprzez zabieg chirurgiczny. Szyny stałe stosuje się też u osób starszych, u których zęby mogą zacząć chwiać się z wiekiem.
Czy szynowanie zębów boli?
Jest to zabieg bezbolesny. Dyskomfort może powodować wcześniejsze opracowywanie zębów wiertłem, jednak wystarczy wykorzystać znieczulenie miejscowe, by nie musieć go przeżywać. Co do zabiegu, to trwa on zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Zalety szynowania zębów
Do zalet szynowania zębów należy to, że:
- rozchwiane zęby zostają unieruchomione
- szyny są estetyczne, ponieważ nie widzimy ich
- pacjent odczuwa większy komfort podczas jedzenia
- choroba przyzębia zostaje ostatecznie wyleczona.
Czy szynowanie ma jakieś wady?
Szynowanie ma zasadniczo tylko jedną wadę – utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest znacznie trudniejsze. Powodem są tu mniejsze przestrzenie międzyzębowe, które znacznie gorzej się doczyszcza. Czyni to czynności pokroju nitkowania bardziej uciążliwymi. Dlatego też powinniśmy już zawczasu zastanowić się nad stanem naszych zębów i podejmować właściwe kroki, które uchronią nas przed kłopotliwymi chorobami kości dziąsłowej. Chociaż szynowanie pozwala nam na uratowanie rozchwianych zębów, jest to w dalszym ciągu ostateczna procedura, mająca na celu ocalenie zębów, które zostały doprowadzone do najgorszego możliwego stanu. Dlatego też róbmy co możemy, aby uniknąć konieczności szynowania także i naszego uzębienia.
Szynowanie zębów – wskazania po zabiegu
Jak pisaliśmy wcześniej, utrzymywanie higieny po wykonaniu tego zabiegu staje się trudniejsze. Z tego powodu trzeba stać się jeszcze bardziej starannym w dbałości o stan jamy ustnej. Pomogą w tym szczoteczki międzyzębowe i nici dentystyczne. Używając ich będziemy w stanie dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, w których gromadzi się płytka nazębna, osady, resztki pokarmów i inne zanieczyszczenia. Możemy w tym celu skorzystać także z irygatora. Jest on zdecydowanie najdokładniejszym narzędziem w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. Zabiegi te sprawią, że będziemy cieszyć się zdrowiem jamy ustnej. Poza tym należy pamiętać o regularnych kontrolach u stomatologa. Najlepiej udawać się do dentysty raz na 3-6 miesięcy.