Szukaj szczoteczki

Irygator dentystyczny

irygatorJest to specjalistyczne urządzenie służące do dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych, przestrzeni pod mostami i koronami oraz usuwania bakterii i resztek pokarmów z jamy ustnej i zębów. Codzienne stosowanie wzmacnia i poprawia stan jamy ustnej oraz pomaga w uodpornieniu się na znane choroby dziąseł i zębów.

Wygląd zewnętrzny

Irygator dentystyczny przypomina szczoteczkę elektryczną, główną różnicą jest końcówka – tutaj ma ona szpiczaste zakończenie. Jest to mała dysza, która wyprowadza strumień wody i dokładnie oczyszcza jamę ustną. Woda pobierana jest ze zbiorniczka do którego irygator jest przymocowany na stałe.

W zależności od potrzeb możemy wybrać produkt z większym bądź mniejszym zbiornikiem na wodę.

Rodzaje irygatorów

Irygatory wodne dzielą się na dwie grupy:

  • irygator bezprzewodowy: znakomicie sprawdza się w podróżach, ponieważ nie ma bazy wymagającej podłączenia do prądu. Irygator jest zasilany bateriami lub poprzez naładowany akumulator. Dzięki mniejszemu zbiorniczkowi na wodę doskonale mieści się w każdej walizce.
  • irygator stacjonarny: przeznaczony do domowego użytkowania. Jest zdecydowanie większy, posiada duży pojemnik oraz większe ciśnienie strumienia wody. Zapewnia długie i dokładne czyszczenie jamy ustnej.

W zależności od modelu oraz producenta dostać możemy zarówno pojedyncze, niewielkie urządzenia, jak i duże produkty z rozbudowanym zbiornikiem, różnymi trybami pracy (najpopularniejsze to delikatny oraz normalny), kilkoma dyszami oraz końcówkami do czyszczenia języka. Sprawdź dokładny opis poszczególnych modeli i ranking najlepszych irygatorów.

Przeznaczenie urządzenia

irygator_aquapickKto może stosować irygator dentystyczny? Zdecydowanie każdy komu zależy na dokładnym i bezpiecznym czyszczeniu i doczyszczaniu zębów. Jest to doskonalszy zamiennik dla nici dentystycznych oraz wykałaczek. Dysza wypuszcza strumień wody pod ciśnieniem (które można regulować) w wybranym przez nas kierunku i pomaga usunąć zalegający osad, resztki jedzenia oraz zabić bakterie. Dzięki dokładnemu czyszczeniu zapobiegamy powstawaniu próchnicy oraz zapaleniom dziąseł. Jeżeli już wcześniej wystąpił stan zapalny, to możemy dodać odpowiednie lekarstwo w płynie do zbiorniczka z wodą i zaaplikować go za pomocą dyszy. Dlatego irygator idealnie nadaje się do stosowania profilaktycznego oraz leczniczego.

Produkt jest szczególnie polecany osobom noszących stałe aparaty ortodontyczne, mosty, protezy (stałe i ruchome), implanty, korony protetyczne, posiadających stłoczone zęby, a także cierpiących na paradontozę. Irygator poza dokładnym oczyszczaniem masuje i stymuluje dziąsła oraz poprawia ich ukrwienie. Jest to doskonała opcja stomatologicznego czyszczenia w domowych warunkach.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.