Irygator dentystyczny

Irygator dentystycznyJest to specjalistyczne urządzenie służące do dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych, przestrzeni pod mostami i koronami oraz usuwania bakterii i resztek pokarmów z jamy ustnej. Codzienne stosowanie wzmacnia i poprawia jej stan oraz pomaga w uodpornieniu się na znane choroby zębów i dziąseł. Jest to możliwe dzięki temu, że urządzenie to wystrzeliwuje płyn pod dużym ciśnieniem.

Kto i kiedy może korzystać z irygatora?

Z urządzenia może korzystać praktycznie każdy, komu zależy na utrzymaniu czystości wewnątrz jamy ustnej. Irygator jest bezpieczny i mimo, że zasada jego działania polega na wystrzeliwaniu płynu pod dużym ciśnieniem, nie powoduje podrażnień zębów i dziąseł. Z tego powodu może być stosowany także przez osoby cierpiące na nadwrażliwość, krwawienie dziąseł oraz tych, którzy mają ciasne przestrzenie międzyzębowe, posiadają implanty i mosty lub noszą aparaty ortodontyczne. Jego zadaniem jest dokładne wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Udowodniono, że regularne korzystanie z tego urządzenia pomaga pomóc w pozbyciu się wielu problemów, jakie dotyczą jamy ustnej.

Wygląd zewnętrzny

Irygator dentystyczny przypomina szczoteczkę elektryczną, główną różnicą jest końcówka – tutaj ma ona szpiczaste zakończenie. Jest to mała dysza, która wyprowadza strumień wody i dokładnie oczyszcza jamę ustną. Woda pobierana jest ze zbiorniczka do którego irygator jest przymocowany na stałe. W zależności od potrzeb możemy wybrać produkt z większym bądź mniejszym zbiornikiem na wodę.

Rodzaje irygatorów

Irygator dentystyczny

Irygatory stacjonarne

Irygatory stacjonarne są sprzętem, który ma dość duże rozmiary. Podstawą urządzenia jest tak zwana baza – podstawka z pojemnikiem na płyn, włącznikiem, pokrętłem do regulacji ciśnienia strumienia i przewodem, zasilającym sprzęt. Poza tym posiadają rękojeść, do której dopasowuje się końcówki. To właśnie ona wystrzeliwuje strumień wody dzięki temu, że specjalny wężyk doprowadza do niej płyn. Występujące na rynku urządzenia cechuje różny zakres ciśnienia strumienia, ilość stopni i regulacji ciśnienia, liczba wystrzału płynu na minutę oraz to, jakie końcówki możemy wybrać, dostosowując urządzenie do naszych potrzeb.

Już sama nazwa wskazuje nam, że sprzęt ten został skonstruowany do stosowania w domu. Nie należy go przenosić z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że ma on duże gabaryty, co skutecznie to utrudnia. Możemy oczywiście uprzeć się i spakować taki irygator do walizki, jednak pomysł ten wydaje się absurdalny. Baza takiego urządzenia jest bardzo pojemna. Można zmieść w niej nawet do 600 ml płynu, co spokojnie starczy na przeprowadzenie irygacji całej jamy ustnej. Zestawy zawierają różne końcówki, które są przeznaczone do czyszczenia różnych miejsc w jamie ustnej. Z urządzenia może korzystać cała rodzina, co podnosi jego atrakcyjność.

Irygatory bezprzewodowe

Baza takich urządzeń posiada zdejmowany zbiornik, przewód oraz akumulator, który je zasila. Wszystko to mieści się w dobrze leżącej w dłoni rękojeści. Poza tym zestaw zawiera stację ładującą, która pozwala na uzupełnienie baterii irygatora. Możemy wykorzystać ją także jako bezpieczne miejsce do przechowywania tego sprzętu.

Irygatory bezprzewodowe mogą działać na kilka różnych sposobów. Część z nich strzela cieczą po naciśnięciu przycisku, inne wysyłają ciągły strumień płynu. Niezależnie od tego, który typ urządzenia wybierzemy, możemy być pewni, że wyczyści ono dokładnie trudno dostępne przestrzenie znajdujące się w jamie ustnej.

Minusem irygatorów bezprzewodowych jest ich mniejsza pojemność. By przeprowadzić irygację całej jamy ustnej, musimy je napełniać 2-3 razy. Mają jednak tę zaletę, że można je bez trudu przenosić, co sprawia, że sprawdzą się doskonale w podróży.

Zestawy irygator + szczoteczka elektryczna

Poza wyżej wymienionymi irygatorami, które możemy nazwać w pełni samodzielnymi urządzeniami, możemy spotkać się także z użyciem tego sprzętu przy konstruowaniu zestawu, który zawiera jeszcze szczoteczkę elektryczną. Tak zbudowany komplet posiada bazę z pojemnikiem na płyn, która łączy się ze stacją ładującą szczoteczkę. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie wszystkie zestawy są równie wydaje. Często zdarza się tak, że wykorzystane części są słabe. Może to być niezbyt dobra szczoteczka lub niekoniecznie sprawdzający się irygator. Takie zestawy mogą spodobać się osobom, które pragną za jednym zamachem stać się posiadaczami zarówno szczoteczki, jak i irygatora.

Jak dbać o irygator?

Irygator jest urządzeniem, które ma stale kontakt z wodą. Z tego powodu musimy przestrzegać kilku zasad, by użytkowanie tego sprzętu było w pełni bezpieczne.

Oto one:

  • Urządzenie musi zostać ustawione na równej powierzchni, co sprawi, że nie wpadnie nam do umywalki lub wanny.
  • Irygatora stacjonarnego nie wolno trzymać za zbiornik, bo możemy w ten sposób doprowadzić do jego wypięcia, co niestety ma szansę trwale go uszkodzić.
  • Nie wolno trzymać irygatora w dłoniach, które są mokre. Wynika to z tego, że jest to urządzenie zasilane energią elektryczną. Nie przestrzegając tej zasady możemy doprowadzić do porażenia prądem.
  • Musimy pamiętać o tym, by regularnie czyścić urządzenie z osadów i kamienia. Dzięki temu irygator posłuży nam dłużej. Poza tym nie stanie się siedliskiem bakterii.

Czego używać do napełniania zbiornika?

Od tego, co wlejemy do zbiorniczka urządzenia, będzie zależał efekt czyszczący, jaki osiągniemy używając go. Wynika to z tego, że to płyn dociera do trudno dostępnych przestrzeni w jamie ustnej. Właśnie dlatego jest on niezbędny do przeprowadzenia irygacji. Część produktów dostępnych na rynku jest wyspecjalizowana. Dzięki temu może posłużyć do łagodzenia podrażnień dziąseł lub wzmacniania szkliwa zębów. Naszym zdaniem najlepszym płynem, jakie możemy wykorzystać, jest zwykła woda z kranu. Korzystanie z niej to wybór znacznie ekonomiczniejszy niż używanie specjalnych produktów do irygacji, które możemy dostać w sklepie. Są one nie tylko droższe, ale także mniej efektywne.

Buteleczka płynu ma zazwyczaj pojemność 500 ml. Widzimy zatem, że nie napełni całego irygatora stacjonarnego. Dla tych, którzy myślą, że ciecz zawartą w opakowaniu można rozcieńczyć, mamy złą wiadomość. Jeśli tak zrobimy, straci ona swoje właściwości. Jeśli zaś jesteśmy posiadaczami irygatora bezprzewodowego, będziemy musieli liczyć się z tym, że buteleczki z płynem przyjdzie nam kupować około 2 razy w tygodniu, a i to przy założeniu, że wykorzystamy zaledwie 250 ml cieczy podczas jednej irygacji.

Kolejną wadą stosowania specjalnych płynów do irygacji jest to, że zawierają one w swoim składzie cukier lub inne substancje słodzące. Mają one w założeniu poprawić smak produktu, jednak sprawia to, że płyn artykuł się gęstszy. Przez to oblepia elementy irygatora, nie dając się w łatwy sposób usunąć. Może to prowadzić do szybszego zniszczenia się urządzenia.

Płyn do irygacji powinien być trzymany w ustach przez około minutę. Dopiero po tym czasie zaczyna działać. Sama irygacja trwa zazwyczaj kilka sekund, co sprawia, że kupując specjalne płyny do jej przeprowadzenia, wyrzucamy pieniądze w błoto. Nie mają bowiem szansy wykazać się skutecznością.

Jak mówiliśmy,, najlepszym środkiem do przeprowadzenia irygacji jest zwykła woda. Nie dość, że dostęp do niej to rzecz powszechna, wystarczy przecież odkręcić kran, to nie wpływa na skrócenie czasu zdatności do użycia urządzenia. Musimy pamiętać wyłącznie o tym, by regularnie odkamieniać irygator, co zapobiegnie jego zniszczeniu.

Podsumowanie

Irygatory są znakomitymi urządzeniami, które pomagają pozbyć się resztek pokarmów, płytki nazębnej, wszelkich osadów i zanieczyszczeń z jamy ustnej. Sięgają do trudnodostępnych miejsc takich jak przestrzenie międzyzębowe, łuki, zamki i pierścienie aparatów ortodontycznych, a także korony i mosty, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia próchnicy. Rynek oferuje bogatą ofertę tych urządzeń. Od tego, gdzie zamierzamy z nich korzystać, zależy jaki rodzaj irygatora powinniśmy wybrać. Do napełnienia zbiorniczka najlepiej wykorzystać zwykłą wodę. Nie dość, że możemy z niej skorzystać zawsze, to jeszcze stanowi rozwiązanie znacznie bardziej ekonomiczne.

Irygator dentystyczny

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button