Blog

Co powinniśmy wiedzieć o studiach stomatologicznych?

Z racji, że niedługo rozpoczyna się nowy rok akademicki, chcemy powiedzieć kilka słów o studiach stomatologicznych. Przede wszystkim musimy pamiętać, że studia medyczne to ciężka praca o możliwość wykonywania w przyszłości wymarzonego zawodu.

Co roku wielu maturzystów ubiega się o miejsce na uczelniach. Muszą oni gruntownie przygotować się z przedmiotów takich jak biologia i chemia, by móc w ogóle dostać się na kierunek lekarski. Progi punktowe, które zagwarantują nam indeks nie maleją, wręcz przeciwnie. Poprzeczka jest postawiona coraz wyżej.

Czy na studia stomatologiczne trudno jest się dostać?

Studia stomatologiczne należą do kierunków medycznych. Po ich ukończeniu ma się tytuł lekarza dentysty. Zawód ten cieszy się ogromną popularnością i wciąż na rynku pracy potrzeba wysokiej klasy specjalistów. Jednak zanim maturzysta dostanie się na wymarzone studia będzie musiał przejść przez cały żmudny system rekrutacji kandydatów. Na jedno miejsce ubiega się od 20 do 60 uczniów. To bardzo dużo. Z tego też powodu progi punktowe na taki kierunek są wyjątkowo wysokie. Kandydaci na kierunek medyczno-dentystyczny muszą pisać matury rozszerzone z takich przedmiotów jak chemia i biologia. Ta ostatnia jest bardzo trudna. To od uczelni będzie zależało jakie przedmioty wezmą pod uwagę podczas rekrutacji.

Co powinniśmy wiedzieć o studiach stomatologicznych?
Pozornie mogłoby się wydawać, że egzaminy odgrywają tu najważniejszą rolę

Należy pamiętać, że samo dostanie się na studia to dopiero jeden mały sukces na drodze do zostania stomatologiem.

Jak wygląda studiowanie na kierunku jakim jest stomatologia?

Studia medyczne wymagają, by student przez całe 5 lat wykorzystywał pełnię swoich możliwości. Takie studia wymagają, by uczyć się trudnych przedmiotów, które zawierają mnóstwo przydatnej w dalszej praktyce wiedzy. Poza zajęciami ze spraw ściśle dentystycznych, mamy także te ogólnomedyczne, mając ena celu nadanie wykładom ogólnego kontekstu.

Główną różnicą pomiędzy studiami medycznymi a każdymi innymi jest to, że nie piszemy na nich prac licencjackich tudzież magisterskich. Zamiast tego, większość studiowania przeminie nam na praktyce, która w ostatnich latach będzie od nas wymagać przeprowadzenia wybranych procedur dentystycznych u prawdziwego pacjenta. To właśnie w ten sposób nauczymy się, jak powinno się borować zęba lub przeprowadzić zabieg piaskowania. Poziom trudności jest wysoki, zaś przetrwają tylko najsilniejsi – bądź co bądź, to właśnie my będziemy leczyć cudze zęby za pieniądze w niedalekiej przyszłości. Pewna doza rygoru jest więc wymagana.

Do przykładowych przedmiotów na tym kierunku możemy zaliczyć:

  • biochemię
  • biofizykę
  • anatomię
  • protetykę
  • cytofizjologię
  • języki obce

A po studiach?

Po zakończeniu naszej edukacji, możemy zatrudnić się w prawdziwym gabinecie dentystycznym, zarówno państwowym, jak i prywatnym, zależnie od naszych preferencji. Nie spodziewajmy się jednak, że nasze zarobki na sam początek będą szczególnie wygórowane, nawet w przychodni prywatnej. W tym czasie należy pomyśleć nad długim odkładaniem pieniędzy w celu otworzenia własnej przychodni za kilka lat. Koszt zakupu sprzętu przekracza sto tysięcy złotych, dlatego też musimy wykazać się sporą dozą samozaparcia oraz cierpliwości, jeśli zależy nam na znacznie większych zarobkach, umożliwionych przez prowadzenie własnej działalności.

Studia stomatologiczne można robić zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych. Trzeba w tym miejscu zauważyć, że za studia na uczelniach niepublicznej trzeba sporo zapłacić.

Jak widzimy, kierunek lekarsko-dentystyczny jest bardzo wymagający. Jeśli jednak czujemy, że to właśnie w tym zawodzie się spełnimy, to warto ciężko pracować, by to marzenie urzeczywistnić.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button