Tyłożuchwie
Tyłożuchwie jest dotylną wadą zgryzu, polegającą na cofnięciu się całej żuchwy względem szczęki. Powoduje ono nieprawidłowości w formowaniu się rys twarzy, widocznych zwłaszcza z profilu. U pacjenta możemy zaobserwować wysunięte wargi i odstające od normy położenie bródki. Jest to schorzenie zbliżone do tyłozgryzu, lecz nieco poważniejsze. Czym się charakteryzuje i jak je leczymy? Tego dowiecie się, czytając niniejszy artykuł!
Przyczyny tyłożuchwia
- Choroby ogólnoustrojowe wpływające na rozwój kości, takie jak niedobór witaminy D lub obrzęk śluzakowaty
- Nieprawidłowe układanie głowy w trakcie snu
- Nieprawidłowa, pozioma pozycja podczas karmienia dziecka w okresie niemowlęcym
- Przedwczesna utrata siekaczy dolnych
- Zbyt długie ssanie smoczka lub palca, obgryzanie paznokci lub ołówków
Rodzaje i objawy
Tyłożuchwie jest dzielone na dwa typy:
- Tyłożuchwie czynnościowe – Główną przyczyną jest tu przewaga mięśni, odpowiedzialnych za cofanie się żuchwy. Jest ona cofnięta, lecz jej ogólna budowa nie odstaje od normy. Bródka pacjenta jest cofnięta, lecz test czynnościowy jest dodatni – pacjent może ustawić ją w sposób prawidłowy, co sprawia, że poprawiają się też same rysy twarzy.
- Tyłożuchwie morfologiczne (retrogenia) – wzrost żuchwy został zaburzony i zahamowany, co doprowadziło do cofnięcia i spłaszczenia się bródki. Dolny odcinek twarzy zostaje wydłużony, zaś pacjent nie może ustawić żuchwy prawidłowo. Jeśli między siekaczami pojawiają się dodatkowo odstępy, mogą wystąpić wady wymowy.
Leczenie tyłożuchwia
Na początek należy wykonać zdjęcia cefalometryczne i pantomograficzne, pobrać wyciski i ocenić zarówno stan uzębienia, jak i rysy twarzy. W przeciwieństwie do tyłozgryzu, który możemy skorygować ćwiczeniami oraz noszeniem aparatu, tyłożuchwie naprawia się jedynie poprzez operację, poprzedzającą normalne leczenie ortodontyczne. Zabieg taki nazywamy osteogenezą dystrakcyjną. Polega on na stopniowym formowaniu tkanki kostnej miedzy dwoma odłamami kości, oddalanych od siebie za pomocą aparatów do momentu, aż uzyskana zostanie prawidłowa odległość. Gojenie się po operacji przebiega tak samo, jak w przypadku gojącej się kości złamanej. Cena takiego zabiegu wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.