Irygator do zębów – rodzaje i użytkowanie

Irygacja jamy ustnej to czynność, o której wielu z nas z pewnością nie słyszało. Polega ona na oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego irygatorem dentystycznym. Irygator jest bardziej zaawansowaną alternatywą dla wykałaczek międzyzębowych, szczoteczek i przede wszystkim, nici dentystycznych.

Irygator to nic innego, jak podręczne urządzenie, wykorzystujące wodę i sprężone powietrze do oczyszczania wszystkich zakamarków jamy ustnej z bakterii, pozostałych w jej wnętrzu po zakończonym szczotkowaniu. Irygacja powinna się zatem odbywać między szczotkowaniem, a przepłukaniem ust płynem. Oczywiście, same irygatory dzielimy na dwa rodzaje: irygatory stacjonarne i irygatory bezprzewodowe. Oba warianty mają swoje wady i zalety, lecz należy pamiętać przede wszystkim o tym, że żaden nie jest lepszy od drugiego – są one po prostu przeznaczone dla konkretnych użytkowników.

Pamiętajmy też o tym, że irygator również należy czyścić, wykorzystując w tym celu środki usuwające kamień oraz zabijające bakterie. Dzięki temu irygator nie będzie przenosić dodatkowych bakterii do jamy ustnej, zaś jego żywotność również stanie się zauważalnie wyższa.

Irygator stacjonarny

Irygator do zębów – rodzaje i użytkowanieIrygator stacjonarny to bardzo duże urządzenie, którego nie da się zabrać ze sobą w podróż. Jak sama nazwa wskazuje, wymaga on od nas ustawienia go w łazience w pobliżu gniazdka, tak, abyśmy mogli codziennie przepłukiwać nim nasze uzębienie. Ze względu na swoją wagę i gabaryty, nie nadaje się on do bardzo małych łazienek, w których nie będzie miejsca na jego ustawienie. Jest to urządzenie przeznaczone dla większych mieszkań i domów, zwłaszcza takich, w których mieszka cała rodzina.

Cechą szczególną tego typu irygatorów, oprócz ich rozmiarów, jest bardzo duży zbiornik na wodę, mieszczący w sobie nawet 600 ml. Jest on częścią stacji dokującej, w której umieszczamy sam irygator stacjonarny. Wymienne dysze składujemy z kolei we wbudowanej przegródce. Pozwalają nam one na oczyszczanie szkliwa i języka, a także irygację rejonów poddziąsłowych. Najważniejsze pod kątem współużytkowania takiego irygatora stacjonarnego wraz z członkami rodziny jest jednak to, że jego wymienne końcówki oznaczono kolorowymi pierścieniami. Pozwalają one każdemu na wybranie sobie dyszy o określonym kolorze, dzięki czemu możemy higienicznie korzystać z urządzenia wraz z innymi.

Czym różnią się od siebie irygatory stacjonarne? Przede wszystkim ustawieniami oraz dostępnymi końcówkami. Tryb wirującego strumienia wody nie jest bowiem dostępny w każdym urządzeniu. Dobrze byłoby, gdyby wybrany przez nas irygator posiadał trzy poziomy ustawienia siły irygacji. Pozwoli to każdemu na przyzwyczajenie się do siły urządzenia, ponieważ dla wielu osób irygatory są początkowo niemal bolesne.

Jakie modele irygatorów stacjonarnych polecamy najbardziej? Przede wszystkim Waterpik WP-100 oraz Braun Oral-B OxyJet MD20. Ten drugi posiada mniej funkcji i końcówek, lecz jest też zauważalnie mniejszych gabarytów, więc nada się idealnie do nieco mniejszych łazienek.

Warto tu też wspomnieć o tym, że niektórzy producenci bardzo chętnie sprzedają swoje irygatory stacjonarne w zestawie ze szczoteczką elektryczną. Dla przykładu, Waterpik WP-100 sprzedawany jest wraz ze szczoteczką soniczną S3000E2. Także Braun ma tu coś do powiedzenia, dodając szczoteczkę rotacyjno-pulsacyjną Professional Care 3000 do irygatora OxyJet OC20. Jest więc w czym wybierać!

Irygator bezprzewodowy

Irygator do zębów – rodzaje i użytkowanieJeśli szukamy sposobu na dokładne oczyszczenie jamy ustnej podczas licznych wyjazdów, to właśnie ten typ irygatorów dentystycznych powstał właśnie z myślą o nas. W irygatorze turystycznym, rękojeść i zbiornik stanowią jedność, co przekłada się nie tylko na mniejszy rozmiar, ale też większą wagę po napełnieniu urządzenia wodą.

Zbiornik irygatora bezprzewodowego na ogół mieści w sobie 130 ml wody. Jest to znacznie mniej, niż w przypadku wersji stacjonarnej, dlatego też konieczne jest przerywanie irygacji i uzupełnianie zbiornika około 2-3 razy, zanim uda nam się oczyścić przestrzenie między każdym z zębów. Miejmy to na uwadze, chcąc irygować jamę ustną w środku lasu, podczas przesiadywania przy ognisku.

Irygatory turystyczne są napędzane wbudowaną baterią, którą ładujemy za pomocą stacji dokującej, dołączonej do każdego z tych urządzeń. Po zakończonej irygacji, wystarczy wetknąć je z powrotem na swoje miejsce, aby za kilka godzin było znowu gotowe do użycia.

Szczególnie polecanym modelem jest tu irygator bezprzewodowy Sonicare AirFloss Ultra od Philips, z ustawianą intensywnością pracy, pozwalającą na oczyszczanie także samych zębów. Solidnym wyborem jest też irygator Panasonic EW 1211 , wystrzeliwujący ciągły strumień płynu, o trzech poziomach regulacji ciśnienia. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla początkujących, ponieważ dla wielu osób irygator może być zbyt intensywnym urządzeniem podczas pierwszych kilku zastosowań.

Jak korzystać z irygatora?

Irygator do zębów – rodzaje i użytkowanieZ irygatora dentystycznego może korzystać każdy, nawet ludzie noszący aparaty i wypełnienia pokroju mostów. Są tez one rekomendowane osobom, które mają problemy z zapaleniem dziąseł – strumień wody, ustawiony na niski poziom ciśnienia, masuje dziąsła i pomaga ich ukrwienie, co tamuje krwawienie podczas szczotkowania. Po dłuższej kuracji, zauważymy z pewnością, że sam krwotok również zanika!

Irygator nie może też stać na nierównej powierzchni, dlatego uważajmy, aby nie spadł on nam z półki. Tyczy się to szczególnie ciężkich, drogich irygatorów stacjonarnych. Przenosząc taki irygator, należy złapać go za podstawę, nie za zbiornik. W przeciwnym razie, reszta urządzenia odłączy się od niego i spadnie z łomotem na podłogę.

Pamiętajmy też o regularnym oczyszczaniu irygatora z kamienia i bakterii. Wystarczy regularnie stosować płyny do odkamieniania i zabijania bakterii. Dzięki temu, nie pozwolimy bakteriom na powtórne przedostanie się do naszej jamy ustnej.

Czym napełniać irygator?

Nie ma też sensu myśleć nad połączeniem irygacji z wykorzystywaniem płukanki lub płynów do płukania ust. Korzystając z tego urządzenia, powinniśmy napełniać je tylko i wyłącznie wodą. Znajdujące się w płynie do płukania substancje są gęste i zapychają dyszę, zaś sposób działania irygatora nie pozwoli składnikom aktywnym płynu na poprawne funkcjonowanie. Dlaczego? Ponieważ płyn do płukania ust powinien być trzymany w ustach przez 30-60 sekund, a nie być rozpryskiwanym o zęby w niewielkich ilościach. Nie jest to też warte ceny, jaką musielibyśmy płacić za takie wybrakowane płukanie – jedna butelka płynu schodzi wówczas na jedno napełnienie irygatora stacjonarnego, co jest kompletnym marnowaniem naszych pieniędzy.

Wiecie już wszystko, czego należy być świadomym, decydując się na irygator. Bez względu na to, czy szukamy modelu irygatora stacjonarnego do domu, czy irygatora przenośnego na wyjazdy lub nawet kawalerki, powinniśmy skupić się na doborze urządzenia, które spełni przede wszystkim nasze własne wymogi. Weźmy pod uwagę intensywność pracy urządzenia oraz załączone dysze. Jeśli myślimy jednocześnie nad sposobem lepszego oczyszczania naszych zębów, zaoszczędzimy nieco pieniędzy, kupując zestaw ze szczoteczką. Pamiętajcie jednak, że sama irygacja nie jest w stanie zastąpić szczotkowania!

Irygator a inne metody czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Szczoteczki międzyzębowe, chociaż proste w użyciu, muszą być jednak dostosowane do konkretnego typu uzębienia i szerokości szczelin. Dlatego też musza one zostać dobrane przez dentystę, nie powinniśmy kupować ich na własną rękę. Nie oczyścimy też nimi zębów, które są ciasno ułożone.

Podstawową formą oczyszczania zębów jest nitkowanie zębów. Polega ono na nawinięciu nici dentystycznej na palce i wetknięciu jej między zęby, wykonując ruchy w prawo i lewo, jednocześnie stopniowo nawlekając nić na jeden z palców, tak, abyśmy nie oczyszczali wszystkich zębów jednym tylko skrawkiem nici. I chociaż sama nić występuje w wielu odmianach, na przykład jako nić wybielająca, woskowana lub pęczniejąca pod wpływem śliny, wiele osób w dalszym ciągu ignoruje tę formę oczyszczania zębów z powodu braku wprawy lub zwyczajnego lenistwa. Warto tu też zaznaczyć, że źle dobrana nić może nam podrażnić dziąsła. Dlatego też osobom początkującym rekomendujemy wybór nici delikatnej, która nie doprowadzi do ran na dziąśle w przypadku ewentualnego błędu.

A jeśli z nitkowaniem w dalszym ciągu nam nie po drodze? Być może irygator jest tym, czego szukamy. Jest to urządzenie proste w obsłudze, praktyczne i nadające się do użytkowania przez kilka osób, jeśli poszukujemy sprzętu dla całej rodziny. I chociaż kosztuje więcej, niż opakowanie nici, tak nie odczujemy tej różnicy zbyt mocno, jeśli sami nigdy nie mieliśmy zamiaru w ogóle nabywać nitki dentystycznej.

Dlaczego należy oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

O ile nie odczujemy różnicy w cenie, kupując irygator jako osoby nienitkujące, tak nasze zęby z pewnością poczują się lepiej już po pierwszych kilku irygacjach. Wielu z nas zapomina bowiem o tym, że płytka nazębna i fragmenty jedzenia osadzają się też między zębami. Najgorsze jest w tym wszystkim to, że nie usuniemy ich stamtąd szczoteczką – najlepsze rozwiązanie to irygator. Jeśli między żeby wszedł nam większy kawałek chociażby kurczaka, to nie jest to jeszcze wielka tragedia, bo usuniemy go stamtąd nawet palcami. Gorzej jest w przypadku płytki nazębnej oraz małych resztek. Tutaj konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego ekwipunku i skorzystanie z irygatora.

Zwłaszcza, że stawka jest wysoka. Choć może się to wydać nieprawdopodobne, nieoczyszczane przestrzenie międzyzębowe mogą doprowadzić do recesji linii dziąseł i rozchwiania zębów. Mowa tu zaawansowanej paradontozie, która jest ostatnim stadium nieleczonego zapalenia dziąseł. Płytka bakteryjna musi być bowiem usuwana regularnie poprzez szczotkowanie zębów rano i wieczorem. Jeśli będziemy ignorować tę zasadę, przerodzi się ona w stwardniały, ciemny osad, zwany kamieniem nazębnym. Kamienia nie da się usunąć nawet szczoteczką ultradźwiękową.

Kamień ten, podobnie jak płytka nazębna, zawiera w sobie mnóstwo bakterii, które, wędrując ku linii dziąseł, powodują ich stopniowo zwiększające się podrażnione. Zainfekowane dziąsła czerwienieją, krwawią podczas szczotkowania i puchną. Jeśli nie udamy się do dentysty na prosty zabieg odkamieniania, linia dziąseł zacznie się cofać, odsłaniając szyjki zębów, które są zresztą skryte nie bez powodu – ich wrażliwość jest bardzo wysoka. Szyjki zębowe odsłaniają się też naturalnie u niektórych osób, z powodu starości.

Jeśli nie pozwolimy dentyście na zatrzymanie tego procesu, zęby stracą oparcie i zaczną się chwiać, po czym wypadną. Dlatego też nie należy ignorować oczyszczania także trudnodostępnych miejsc wewnątrz naszej jamy ustnej. Pomoże nam w tym właśnie irygator dentystyczny.

Irygator do zębów – rodzaje i użytkowanie

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button