Wybór właściwej pasty do zębów – na co zwrócić uwagę?

pastyWłaściwe podejście do codziennej pielęgnacji jamy ustnej ma wpływ nie tylko na stan i wygląd naszych zębów, ale również na nasze zdrowie. Poza odpowiednio dobraną szczoteczką do zębów dobrze jest dostosować także pastę do zębów. Jej rodzajów jest bardzo wiele, tak samo jak przeznaczeń. Dlatego przed jej zakupem warto jest skonsultować się ze stomatologiem lub specjalistą w sklepie z produktami do higieny jamy ustnej, którzy mogą pomóc w ocenieniu, która pasta będzie najodpowiedniejsza dla naszego uzębienia. Warto dostosować ją do swoich potrzeb.

Skład i cechy charakterystyczne past do zębów

Wyróżniamy kilka typów past do zębów. Najczęściej spotykana ma konsystencję gęstej śmietany. Kupić ją możemy w większości sklepów, drogerii i aptek. Spotykamy również pasty żelowe (najczęściej przeznaczone dla dzieci), w sprayu (świetnie sprawdzają się podczas podróży), w proszku oraz w formie tabletek do czyszczenia zębów. To jaki rodzaj wybierzemy jest kwestią naszych preferencji.

Warto również zwrócić uwagę na skład pasty do zębów. Najczęściej występują w niej składniki:

• polerujące – oczyszczają powierzchnię zębów z osadu i zanieczyszczeń
  • ścierne – usuwają płytkę nazębną oraz przebarwienia
  • pieniące – obniżają napięcie powierzchniowe, co ułatwia usuwanie zabrudzeń
  • związki fluoru – działają przeciwpróchniczo i ochronnie
  • ksylitol – wykazuje działanie przeciwpróchnicze
  • przeciwdrobnoustrojowe – spowalniają rozwój płytki nazębnej oraz chronią przed bakteriami, wirusami; poza tym wykazują działanie przeciwzapalne
  • uzupełniające – to dodatki mające za zadanie nadać paście odpowiedni wygląd, smak, zapach oraz gęstość
  • woda – jest rozpuszczalnikiem.

Rodzaje past do zębów

Pasty do zębów dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Ich działanie skierowane jest do konkretnej grupy osób, dlatego warto zapoznać się z nimi wszystkimi, aby wiedzieć jak szeroki wybór posiadamy. Dostosowanie pasty do zębów do naszych potrzeb i preferencji jest możliwe dzięki dużej gamie produktów dostępnych od ręki w każdej drogerii czy aptece.

Rodzaje past do zębów:

• pasty dla dzieci
  • pasty tradycyjne
  • pasty organiczne
  • pasty ziołowe
  • pasty homeopatyczne
  • pasty wybielające
  • pasty remineralizujące
  • pasty przeznaczone do nadwrażliwych zębów
  • pasty przeciw paradontozie
  • pasty do stosowania przy szczoteczkach elektrycznych.

Warto również zwrócić na współczynnik RDA oraz REA. Są to skróty określające moc ścieralności danego produktu dla zębiny oraz szkliwa. Jeżeli pasta ma wartość RDA pomiędzy 30 a 70, to uważana jest za pastę delikatną, skierowaną do wrażliwych zębów, zaś pasty posiadające współczynnik RDA większy niż 100 mają bardzo wysoki stopień ścieralności,. Takie produkty doskonale nadają się do wybielania szkliwa i skutecznie usuwają nawet największe przebarwienia. Należy jednak pamiętać o tym, by past wysoko ściernych nie stosować podczas korzystania ze szczoteczki elektrycznej. Można w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów. Poza tym warto zwrócić uwagę na to, czy pasta do zębów dedykowana do stosowania razem ze szczoteczką elektryczną nie posiada w składzie substancji odpowiadających za mocne pienienie się produktu. Może to być przyczyną skrócenia czasu szczotkowania, co nie jest zalecane. Dla osoby stosującej tradycyjną pastę do zębów i nie posiadającą problemów z dziąsłami ani szkliwem zaleca się stosowanie produktu o wartości RDA równej 50.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrana pasta może wzmocnić działanie szczoteczki do zębów. Będzie to widoczne zwłaszcza podczas używania modeli elektrycznych. Dysponują one bowiem kilkoma trybami pracy, takimi jak wybielający czy dla zębów wrażliwych. Pasta, która wzmocni to działanie szczoteczki sprawi, że uzyskamy jeszcze lepsze efekty czyszczenia. Z tego też powodu warto zainteresować się rodzajami pasty do zębów przed zakupem, a nie wybierać produkt, który jest akurat w promocji.

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

4.5 (2 votes)

2 komentarze