Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej (żabka)

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej inaczej nazywana żabką pojawia się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn w każdym wieku, choć najczęściej występuje u młodych kobiet. Przyczyną jej powstawania jest zaburzenie w odpływie śliny w konsekwencji zaczopowania przewodu wyprowadzającego ślinianki. Do zablokowania może dojść między innymi w przypadku: powstania blizn, kamicy ślinianek, pojawiającego się stanu zapalnego, urazów w okolicy podjęzykowej lub zwłóknienia przewodu ślinowego.

Przyczyny torbieli ślinianki podjęzykowej

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej (żabka)Zablokowanie normalnego i sprawnego odpływu śliny prowadzi do jej zalegania, wypchnięcia języka do przodu i ku górze, problemów z mową (jest ona utrudniona gdy torbiel się powiększa), dysfagii oraz obrzęku okolicy podjęzykowej. Lekarz laryngolog po dokładnym przebadaniu pacjenta jest dopiero wstanie stwierdzić czy mamy do czynienia z żabką. Widoczne jest bowiem w okolicy podjęzykowej uwypuklenie o kolorze niebieskim, w którym nagromadzona jest pewna ilość śluzu. Zdarza się tak, że torbiel może pęknąć sama po czym może dojść do jej odbudowania.

Leczenie torbieli ślinianki podjęzykowej

Aby torbiel nie powracała konieczne jest jej usunięcie wraz ze ślinianką. W leczeniu stosowanych jest kilka różnych zabiegów chirurgicznych i metod ich wykonywania. Ze względu jednak na tendencje do nawrotów,  zalecane jest sięgniecie po radykalne metody, polegające na usunięciu całej torbieli, jak i również całego gruczołu ślinowego z dojścia wewnątrz- lub zewnątrz-ustnego. Zabieg wykonywany jest przez laryngologa – chirurga po wcześniejszym przygotowaniu pacjenta.

Torbiel zastoinowa ślinianki podjęzykowej (żabka)

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Back to top button