Szukaj szczoteczki

Remineralizacja a demineralizacja – co to jest?

remineralizacjaSą to dwa procesy. Pierwszy z nich – remineralizacja to wbudowywanie odpowiednich minerałów w ścianki szkliwa. Zaś demineralizacja, to proces przeciwstawny – polega na ubywaniu minerałów w ściankach szkliwa. To właśnie remineralizacja jest najważniejsza i ważne jest to, aby dochodziło do niej jak najczęściej. Bowiem drugi proces powoduje choroby szkliwa oraz dziąseł, ogólne ich osłabienie oraz niszczenie.

Na występowanie danego procesu oddziałuje wiele czynników – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Na wiele z nich mamy wpływ, dlatego dokładna ich znajomość i świadomość odpowiedniego zachowania przełoży się na powstawanie danego czynnika.

Właściwa dieta jest kluczem do wszystkiego. Spożywanie produktów bogatych w witaminy i minerały wspomaga remineralizację. Po każdym posiłku przepłukujmy zęby, pomoże to zapanować nad tworzeniem się bakterii i zatrzyma obniżanie się pH jamy ustnej.

Warto zapamiętać również to, że takie choroby jak anoreksja czy bulimia potrafią w bardzo szybki sposób doprowadzić do spadku minerałów w organizmie oraz uszkadzania szkliwa poprzez wywoływanie wymiotów.

Higiena jamy ustnej jest najważniejszą codzienną czynnością. Należy ją powtarzać każdego dnia, rano i wieczorem. Szczotkowanie powinno trwać 2 minuty, zaś warto dołączyć do tego rytuału nitkowanie oraz czyszczenie języka. Pomoże to pozbyć się agresywnych bakterii, które osłabiają ścianki naszych zębów i powodują choroby. Jeżeli nosimy protezę bądź aparat ortodontyczny – dostosujmy higienę jamy ustnej do postawionych wymagań ich pielęgnacji.

Choroby – największy wpływ na remineralizację szkliwa ma niedoczynność tarczycy oraz refluks jelitowo – żołądkowy. Można temu zaradzić poprzez zażywanie odpowiednich witamin wzmacniających kości zębów i szczęki.

Niedobór witamin, to bardzo częsta przyczyna demineralizacji. Najczęściej dochodzi do zaburzeń występowania witaminy D, magnezu oraz fluoru. Najważniejsze jest to, aby to kontrolować i zażywać codziennie odpowiednie witaminy. Do organizmu wchłonie się potrzebna ilość, a dzięki temu nasze zęby pozostaną odpowiednio wzmocnione.

Wiek osoby starsze mają dużo większe problemy związane z wchłanianiem substancji odżywczych oraz minerałów. Zęby zaś potrzebują więcej uwagi zarówno podczas codziennego ich czyszczenia jak i podczas wizyty u stomatologa.

Zabiegi stomatologiczne takie jak wybielanie bądź nieprawidłowe wypełnienia stomatologiczne.  W przypadku wybielania wystarczy zachować odpowiednie odstępy czasu przeprowadzanych zabiegów, a także stosować środki wzmacniające szkliwo od wewnątrz. Zaś błędy dentysty mogą zostać naprawione jedynie przez innego lekarza. Warto zainwestować w prawidłowe leczenie, ponieważ może to skutkować nie tylko demineralizacją szkliwa, ale również powstawaniem poważniejszych chorób zębów.