Remineralizacja a demineralizacja – co to jest?

Remineralizacja a demineralizacja – co to jest?Demineralizacja

Szkliwo, czyli twarde tkanki zębów, to najmocniejsza tkanka w jaką zostaliśmy wyposażeni. Jednak i ona może ulec zniszczeniu. Złożone jest głownie z minerałów – wapnia i fosforu. W wyniku spożywania pożywienia i napojów, dochodzi do wystąpienia procesu, jakim jest demineralizacja, czyli ubywanie minerałów w ściankach szkliwa. Postępuje szybciej, jeśli spożywamy dużo cukrów lub produktów bogatych w kwasy. Wynika to z tego, że bakterie zamieszkujące wnętrze naszej jamy ustnej zaczynają rozkładać je w wyniku czego powstają kwasy powodujące niszczenie uzębienia. Przez to pojawia się nadwrażliwość zębów i ich ogólne osłabienie. Może dojść nawet do sytuacji, w której zęby zaczynają pękać, kruszyć się lub łamać. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o stan naszego uzębienia może pojawić się próchnica. To choroba bakteryjna dotykająca zębów. Można się ją zarazić od osób, które na nią cierpią.

Z tego powodu warto uważać na to, by nie wkładać do ust przedmiotów, które wcześniej trzymał w ustach ktoś inny. Jest problemem bardzo powszechnym, około 90% osób cierpi z jej powodu. Może prowadzić do sytuacji, w której koniecznym stanie się usunięcie zęba. Z tego powodu należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, a także o to, by stawiać się regularnie na wizytach kontrolnych u stomatologa, co najmniej raz na pół roku. Nie wystarczy myć zębów dwa razy dziennie, by problem próchnicy nas nie dotyczył. Należy także dbać o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, dziąseł i języka. Tylko stosowanie odpowiednio dobranej szczoteczki, pasty, płynu do płukania ust i nici dentystycznej lub irygatora zapewni nam odpowiednią ochronę przed próchnicą. Sprawa nabiera na znaczeniu, kiedy uświadomimy sobie, że szkliwo zębów nie ma zdolności do regeneracji. Kiedy dojdzie do sytuacji, w której zostało zajęte próchnicą, potrzebna jest interwencja lekarza dentysty. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzenieniu się próchnicy na inne zęby, a także, jak już pisaliśmy, nie staniemy przed koniecznością wyrwania zęba. Wszystkim tym zmianom można zapobiec stosując demineralizację szkliwa.

Remineralizacja

To proces przeciwstawny do demineralizacji, jako taki jest znacznie ważniejszy dla zachowania zdrowia wewnątrz jamy ustnej. Polega na tym, że w ścianki szkliwa zostają wbudowane odpowiednie minerały (głównie wapń i fosfor). Dzięki temu zęby stają się odporne na drobnoustroje, w tym bakterie, które jak pisaliśmy wcześniej, powodują powstawanie i rozwój próchnicy prowadzącej finalnie do utraty zębów. Poza tym przeprowadzenie tego zabiegu można zmniejszyć ilość kamienia nazębnego, który pojawia się na zębach oraz sprawić, że nadwrażliwość nie będzie już tak dokuczliwa. Specjaliści stworzyli innowacyjny preparat. Nakłada się go na zęby na około 10 minut. Musimy w tym miejscu zaznaczyć, że jest on w pełni bezpieczny i nietoksyczny. Może być nazywany tzw. płynnym szkliwem, głównie dlatego, że zawiera bioaktywny wapń i fosforany. Kiedy zostaje nałożony na zęby, powoduje wbudowanie się w szkliwo dzięki czemu powstaje dodatkowa warstwa chroniąca powierzchnię zębów. Hydroksyapatyt wapnia to substancja, którą znajdziemy w preparatach do remineralizacji.

Jak już pisaliśmy, jest ona w pełni bezpieczna. Oznacza to, że nie powoduje stanów zapalnych. Inaczej ma się natomiast sprawa z fluorem. Ten może podrażniać wnętrze jamy ustnej, dlatego unika się stosowania go w dużym stężeniu. Warto zaznaczyć, że hydroksyapatyt wapnia jest substancją, która składem bardzo przypomina tę, która naturalnie występuje w naszym organizmie. Jednak najczęściej remineralizację przeprowadza się w inny sposób.

Pacjent musi udać się do gabinetu stomatologicznego, by lekarz dentysta mógł przeprowadzić piaskowanie i skaling, po których następuje zabieg fluoryzacji. Dzięki niemu uzupełniony zostaje poziom tego minerału w szkliwie, co sprawia, że zęby stają się silniejsze. Do wykonania remineralizacji można wykorzystać także inne środki, które są ogólnodostępne i przeznaczone do stosowania w domu. Możemy z nich korzystać w ramach okresowej kuracji lub wprowadzić ich użycie na stałe jako punkt dbania o higienę jamy ustnej. Wykorzystuje się do tego specjalne pasty, żele oraz płyny do płukania jamy ustnej. Najczęściej zawierają one fluor lub chlorheksydynę. Ich zadanie nie różni się od tego, które jest celem wykonywania remineralizacji w gabinecie stomatologicznym. Wynika z tego, że produkty te są przeznaczone do wzmacniania szkliwa, redukowania nadwrażliwości i usuwania przebarwień z powierzchni zębów.

Co wpływa na wystąpienie obu tych procesów?

Na występowanie danego procesu oddziałuje wiele czynników – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Na wiele z nich mamy wpływ, dlatego dokładna ich znajomość i świadomość odpowiedniego zachowania przełoży się na powstawanie danego czynnika. Poniżej wymienimy kilka z nich, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

  • Właściwa dieta jest kluczem do wszystkiego. Spożywanie produktów bogatych w witaminy i minerały wspomaga remineralizację. Po każdym posiłku przepłukujmy zęby, pomoże to zapanować nad tworzeniem się bakterii i zatrzyma obniżanie się pH jamy ustnej.
  • Warto zapamiętać również to, że takie choroby jak anoreksja czy bulimia potrafią w bardzo szybki sposób doprowadzić do spadku minerałów w organizmie oraz uszkadzania szkliwa poprzez wywoływanie wymiotów.
  • Higiena jamy ustnej jest najważniejszą codzienną czynnością. Należy ją powtarzać każdego dnia, rano i wieczorem. Szczotkowanie powinno trwać 2 minuty, zaś warto dołączyć do tego rytuału nitkowanie oraz czyszczenie języka. Pomoże to pozbyć się agresywnych bakterii, które osłabiają ścianki naszych zębów i powodują choroby. Jeżeli nosimy protezę bądź aparat ortodontyczny – dostosujmy higienę jamy ustnej do postawionych wymagań ich pielęgnacji.
  • Choroby – największy wpływ na remineralizację szkliwa ma niedoczynność tarczycy oraz refluks jelitowo – żołądkowy. Można temu zaradzić poprzez zażywanie odpowiednich witamin wzmacniających kości zębów i szczęki.
  • Niedobór witamin, to bardzo częsta przyczyna demineralizacji. Najczęściej dochodzi do zaburzeń występowania witaminy D, magnezu oraz fluoru. Najważniejsze jest to, aby to kontrolować i zażywać codziennie odpowiednie witaminy. Do organizmu wchłonie się potrzebna ilość, a dzięki temu nasze zęby pozostaną odpowiednio wzmocnione.
  • Wiek osoby starsze mają dużo większe problemy związane z wchłanianiem substancji odżywczych oraz minerałów. Zęby zaś potrzebują więcej uwagi zarówno podczas codziennego ich czyszczenia jak i podczas wizyty u stomatologa.
  • Zabiegi stomatologiczne takie jak wybielanie bądź nieprawidłowe wypełnienia stomatologiczne.  W przypadku wybielania wystarczy zachować odpowiednie odstępy czasu przeprowadzanych zabiegów, a także stosować środki wzmacniające szkliwo od wewnątrz. Zaś błędy dentysty mogą zostać naprawione jedynie przez innego lekarza. Warto zainwestować w prawidłowe leczenie, ponieważ może to skutkować nie tylko demineralizacją szkliwa, ale również powstawaniem poważniejszych chorób zębów.

Korzyści płynące z remineralizacji szkliwa zębów

Niezaprzeczalnie największą zaletą poddania się zabiegowi remineralizacji jest zapobieganie powstawaniu i rozwojowi próchnicy. Proces naprawczy szkliwa może zajść zarówno w gabinecie, jak i w domu. Polecamy, by stosowanie odpowiednich produktów w domu było uzupełnieniem zabiegu wykonanego w gabinecie. Skuteczność takich działań ochronnych znacznie wzrośnie.

Poza zapobieganiu próchnicy ważne jest także to, że remineralizacja szkliwa powoduje zmniejszenie nadwrażliwości. Osoby, które są zainteresowane poprawieniem wyglądu swoich zębów, powinny także przyjrzeć się zabiegowi wzmacniania zębów. Wynika to z tego, że silniejsze szkliwo zaczyna zupełnie inaczej wyglądać. Wzmocnione o zabieg remineralizacji zęby stają się nie tylko bardziej odporne na działanie bakterii, ale także jaśniejsze, bielsze i bardziej lśniące. Dzięki temu podnosi się poziom ich atrakcyjności. Jak widzimy, istnieje wiele powodów, które stoją za tym, że dobrze jest raz na jakiś czas wykonać zabieg remineralizacji, głownie w celach profilaktycznych. Przyda się szczególnie osobom, które skarżą się na nadwrażliwość zębów, odsłonięte szyjki zębowe czy tym, którzy mają z natury słabe szkliwo i skłonność do pękania, kruszenia się zębów oraz powstawania próchnicy.

Remineralizacja a demineralizacja – co to jest?

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button