Jak często trzeba wymieniać końcówki do szczoteczki elektrycznej?

25 maja 2017

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań dotyczących główek do szczoteczek elektrycznych jest kwestia ich żywotności. Sprawa ta jest jednak bardzo prosta, ponieważ praktycznie każdy producent zaleca wymianę końcówek co 3 miesiące. Zatem główki należy wymieniać z taką samą częstotliwością jak zwykłą szczoteczkę.

Główka końcówki zbudowana jest z setek włosków, które połączone tworzą głowicę. Niektóre z włosków mogą być krótsze, inne będą dłuższe, ustawione pod innym kątem lub zabarwione innym kolorem. Wykonana z nylonu konstrukcja jest bardzo wytrzymała na tysiące powtarzalnych ruchów, ale przychodzi czas, że włosie traci swoje właściwości. Wygląda to tak samo jak w przypadku opon samochodowych. Po pewnym czasie wymiana jest konieczna, nawet jeśli gołym okiem nie widać jeszcze objawów zużycia.

Kiedy zmienić końcówkę?

typy koncowek

Zużyte końcówki szczoteczek

Po 3 miesiącach użytkowania na większości końcówek można zaobserwować pierwsze objawy eksploatacji. Warto przyjrzeć się włosiu, trzeba sprawdzić czy jest ono dość jednolite i skierowane w tym samym kierunku. Najlepiej porównać starą końcówkę z nową. Jeśli włosie jest krótsze, przetarte lub wystaje to czas na zakup nowej główki. Częstą przyczyną szybkiego zniszczenia głowicy jest zbyt intensywne dociskanie jej do zębów.

Uszkodzone, przepalone lub rozdzielone włosie zapewnia niską jakość czyszczenia oraz może działać szkodliwie na zęby oraz dziąsła. Warto zaznaczyć sobie w kalendarzu dzień zamontowania główki lub planowany termin zmiany końcówki.

Wskaźnik zużycia końcówek

Kontrolę stanu przydatności końcówek ułatwiają specjalne wskaźniki, które znajdziemy min. w główkach od Philips Sonicare czy Oral-B. Na początku część włosia jest ciemna, ale w miarę upływu czasu i mycia staje się coraz jaśniejsze. Wyblakły kolor to znak, że należy wymienić główkę na nową.

wskaznik zuzycia

Szczoteczka z prawej pokazuje nam, że jej włosie zaczęło blednąć, sygnalizując zużycie

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

0 (0 votes)
Kategoria : Blog