Szkliwiak

Szkliwiak to nowotwór żuchwy, który charakteryzuje się miejscową złośliwością. Najczęściej pojawia się na tyłach żuchwy, w pobliżu trzonowców. Czasem może też wystąpić w szczęce, lecz tego typu przypadku są już dużo rzadsze. Nowotwór ten nie powoduje przeszywającego bólu, zaś jego rozwój jest bardzo powolny. Szkliwiak rozwija się u ludzi w wieku 20-50 lat. W tym artykule, postaramy się przybliżyć Wam temat tej dolegliwości.

Objawy szkliwiaka

SzkliwiakCo ciekawe, w większości wypadków, szkliwiak jest wykrywany zupełnie przez przypadek. Pacjent przychodzi do stomatologa w celu poddania się leczeniu kanałowemu, wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie i… No właśnie. Takie przypadki w dalszym ciągu nie należą do szczególnie rzadkich. Sam szkliwiak może być jednak wykryty także normalnie kiedy u pacjenta zauważa się:

  • Brak symetrii w rysach twarzy
  • Obrzęk policzków lub dziąseł
  • Nieprawidłowości w gojeniu się ran po ekstrakcjach
  • Problemy ze zgryzem
  • Niedrożność nosa, spowodowana opuchnięciem zatoki szczękowej, która naciska na jamę nosową
  • Problemy ze zmysłem dotyku w okolicy dolnej wargi oraz podbródka

Rodzaje szkliwiaka

  • Szkliwiak wielokomorowy – powstały guz prowadzi do resorpcji korzeni pobliskich zębów
  • Szkliwiak jednokomorowy – stanowi około 20% przypadków zachorowań. Jest to najłatwiejsza forma szkliwiaka, jeśli chodzi o kompletne wyleczenie
  • Szkliwiak obwodowy – szkliwiak formuje się w poza kością, w tkankach miękkich
  • Szkliwiak złośliwy – zdolny do przerzutów, najczęściej na płuca

Diagnoza i leczenie

W celu rozpoznania szkliwiaka, wykonuje się obraz radiologiczny za pomocą tomografu lub rezonansu magnetycznego. Pozwoli to nam na ocenę stanu zniszczeń kości wokół szkliwiaka. Wycięty guz, lub jego kawałek, musi być też poddany obserwacji pod mikroskopem w celu prawidłowej diagnozy. To ważne, ponieważ szkliwiak potrafi być łudząco podobny do innych schorzeń jamy ustnej.

Samo leczenie sprowadza się do chirurgicznego usunięcia szkliwiaka. Małe guzki usuwa się w całości, zaś większe – partiami lub poprzez częściowe usunięcie samej żuchwy. W przypadku bardzo dużych guzów, usunięcie całości żuchwy też może być konieczne. Guza możemy zmniejszyć, stosując chemio lub radioterapię. Ułatwia to jego usunięcie, minimalizując szansę na to, że będziemy musieli jednak wykroić żuchwę. Nieusuwany, szkliwiak może doprowadzić do groźnych przerzutów na inne części ciała, dlatego też nie należy go ignorować.

Szkliwiak

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Back to top button