Szukaj szczoteczki

Czym jest szczoteczka soniczna?

czym jest szczoteczka sonicznaPowstała w XX wieku szczoteczka soniczna, to kolejna wersja klasycznej szczoteczki elektrycznej. Jest jednak wersją dużo bardziej unowocześnioną i udoskonaloną w samym procesie szczotkowania. Szczoteczka soniczna delikatnie usuwa zabrudzenia i przebarwienia z powierzchni zębów za pomocą ruchu wymiatająco – pulsującego. Dzięki temu nie uszkadza się szkliwo i nie dochodzi do recesji dziąseł. Urządzenie oferuje też wiele dodatkowych trybów czyszczących i akcesoriów wspomagających proces szczotkowania.

Historia powstania

Pierwsze projekty urządzenia pojawiły się w roku 1987. W roku 1992 szczoteczki soniczne zaczęły być produkowane na skalę światową. Stało się to za sprawą amerykańskiego naukowca – Roberta Bocka. Szybko zdobył on aprobatę FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) i szczoteczki zaczęły być polecane jako ważny produkt każdego domostwa. Konsumenci szybko zwrócili uwagę na ich lepsze działanie. Spowodowane było to coraz to śmielszymi udoskonaleniami w sposobie wibracji i pulsacji. W roku 2008 zaimplementowano najnowszy rodzaj baterii i silniczka. Miało to ogromny wpływ na to czym szczoteczka soniczna stała się dziś.

 

Sprawdź ranking szczoteczek sonicznych

Działanie i efektywność

działanie szczoteczki sonicznejZwykła szczoteczka elektryczna jest szczoteczką obrotową, która w ciągu 1 minuty wykonuje około 8,000 ruchów. Wydawałoby się, że jest to wysoka liczba. Rzeczywiście – porównując do manualnego czyszczenia prędkość jest duża. Jednakże szczoteczka soniczna wykonuje od 31,000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Dzięki temu możemy spodziewać się dokładnie wyszczotkowanych i odświeżonych zębów. Usuwa ona aż sześć razy więcej płytki nazębnej od szczoteczki manualnej. Codzienne stosowanie tego rodzaju produktu będzie skutkowało stopniowym wybielaniem się ścianek zębów i usuwaniem przebarwień. Wygięta szyjka główki pozwala na dotarcie do nawet najbardziej oddalonych i trudnych do umycia zębów. Dwie minuty rano i wieczorem sprawią, że szybko docenimy nowy nabytek.

Szczoteczka soniczna jest niewiele droższa od elektrycznej, jednak jej działanie i specyfikacje przekonują do odpowiedniego wyboru. Korzystać z niej mogą zarówno dorośli jak i dzieci powyżej 6 roku życia, dzięki mocnej baterii może być zabierana w podróże (większość zestawów zawiera także etui podróżne), a dodatkowe programy (takie jak inteligentny zegar, wskaźnik poziomu baterii oraz stopnia nacisku końcówki na szkliwo) sprawiają, że codzienne szczotkowanie wzrasta na nowy poziom jakości.

Największe zalety szczoteczek sonicznych:

– łatwość mycia zębów i wysoka efektywność

– tradycyjne szczoteczki elektryczne zapewniają 5600 – 8800 ruchów oscylacyjnych natomiast szczoteczki soniczne od 31 000 do 62 000 ruchów pulsacyjnych

– usuwają 6 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne

– skuteczniej docierają do przestrzeni międzyzębowych i tylnych zębów

– ograniczają powstawanie kamienia nazębnego i odświeżają jamę ustną

Bezpieczne użytkowanie

Szczoteczka soniczna otrzymała certyfikat FDA (amerykańskiej kontroli jakości) zapewniający o jej bezpiecznym funkcjonowaniu. Po tak oficjalnej aprobacie ze strony rządu konsumenci zainteresowali się produktem i ta ciekawość wzrasta z roku na rok. Dostrzec to można w wielu pojawiających się reklamach, a także obecności szczoteczek napędzanych baterią akumulatorową w wielu łazienkach, które mamy okazje odwiedzić.

Ciekawostką jest również wyposażenie szczoteczki sonicznej w takie funkcje jak Smartimer czy Quadpacer, które monitorują czas pracy urządzenia: pierwszy z nich po upłynięciu 2 minut automatycznie wyłącza szczoteczkę, zaś drugi, to 30 – sekundowy interwał, który pozwala na pilnowanie sposobu mycia zębów i równego rozłożenia czasu na to przeznaczonego (trzydzieści sekund na każdą z czterech części jamy ustnej). Pamiętać trzeba jednak o najważniejszej rzeczy – tego typu produkty najlepiej jest zakupić w renomowanym sklepie zajmującym się docelowo sprzedażą szczoteczek. Lepiej jest omijać ulicznych sprzedawców czy kioski.

 

Sprawdź ranking szczoteczek sonicznych

Do najpopularniejszych obecnie modeli szczoteczek sonicznych zaliczymy:

  1. Philips Sonicare FlexCare Platinum

Jedna z najlepszych szczoteczek sonicznych na polskim rynku. Wysokiej klasy urządzenie oferujące 9 różnych opcji mycia zębów oraz przydatne funkcje zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Doskonale wyposażony zestaw, w którym oprócz dodatkowych końcówek znajdziemy min. dwa typy ładowarek, etui podróżne oraz stację do dezynfekcji główek.

 

  1. WhiteWash SW2000

Marka, która od kilku lat umacnia swoją pozycję w branży artykułów do pielęgnacji jamy ustnej. Ich najnowszy model szczoteczki sonicznej to doskonałe połączenie praktycznych właściwości oraz rozsądnej ceny. Doskonała prezencja i skuteczność czyszczenia to największe zalety tego produktu. W komplecie 3 wymienne końcówki i ładowarka.

 

  1. FOREO ISSA™

Szczoteczka całkowicie inna niż wszystkie modele na rynku. Jej końcówka jest w całości wykonana z silikonu, co przekłada się na niezwykle delikatne, ale zarazem efektywne mycie. Nieszablonowy design i niespotykane wcześniej możliwości sprawiają, że to bardzo innowacyjny produkt. Końcówkę wymienia się tylko raz w roku, a akumulatorek ładuje co 6 miesięcy.

 

  1. Philips Sonicare Diamond Clean

Topowy i najbardziej zaawansowany model szczoteczki od Philipsa. Do dyspozycji aż 5 trybów pracy i bogaty zestaw dodatków takich jak np. ładowarka w formie szklanki czy specjalne etui z ładowarką USB.

 

  1. Teesa SONIC Pro

Model, który charakteryzuje się rewelacyjnym stosunkiem ceny do jakości. Bardzo dobrej jakości szczoteczka oferująca aż 5 trybów mycia zębów i solidny akumulatorek. Urządzenie zapewnia do 48 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.

 

  1. Oral-B Professional Care Black/White

Zestaw wyróżniający się ciekawym wyglądem oraz 6 funkcjami szczotkowania. Zaawansowana szczoteczka dla bardziej wymagających użytkowników. W zestawie duża ilość końcówek oraz możliwość połączenia urządzenia z telefonem za pomocą Bluetooth.