Szukaj szczoteczki

Czym jest szczoteczka soniczna?

czym jest szczoteczka soniczna

Szczoteczka soniczna to nowatorski wynalazek, który tak naprawdę istnieje już od początku lat dziewięćdziesiątych. Pierwsze projekty urządzenia pojawiły się w roku 1987. W roku 1992 szczoteczki soniczne zaczęły być produkowane na skalę światową. Stało się to za sprawą amerykańskiego naukowca – Roberta Bocka. Szybko zdobył on aprobatę FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) i szczoteczki zaczęły być polecane jako ważny produkt każdego domostwa. Początkowo był on jednak dostępny jedynie na rynku amerykańskim, zanim Philips, wiodący producent szczoteczek tego typu, zdecydował się na ekspansję swoich terytoriów i rozpoczął sprzedaż linii Sonicare także w krajach europejskich i reszcie świata.

 

Oczywiście, sam Philips Sonicare nie jest tu jedynym wyborem – od tamtej pory, zainteresowanie szczoteczkami sonicznymi stopniowo wzrastało, zaś na rynku zaczęli pojawiać się też inni producenci, chcący pozyskać sobie klientów tą nowoczesną formą mycia zębów. A ponieważ szczoteczek sonicznych istnieje już sporo, zaś szczotkowanie za ich pomocą zauważalnie odbiega od tego, które znamy, postanowiliśmy przygotować dla Was artykuł, który rozwieje wszystkie wątpliwości z nimi związane. Zwłaszcza, że same szczoteczki soniczne w dalszym ciągu nie należą do najpopularniejszych w naszym kraju. Ba, wielu Polaków nawet nie słyszało o ich istnieniu!

 

Sprawdź ranking szczoteczek sonicznych

Czym jest szczoteczka soniczna?

działanie szczoteczki sonicznej

Szczoteczka soniczna, na pierwszy rzut oka, przywodzi na myśl połączenie szczoteczki rotacyjnej (czyli podstawowej szczoteczki elektrycznej) i tradycyjnej szczoteczki manualnej. Jej rączka przypomina model rotacyjny, ze swoją grubszą obudową, wewnątrz której znajduje się akumulator oraz wszystkie podzespoły. Szczoteczki soniczne również obsługujemy za pomocą przycisków, zaś w przypadku droższych modeli – także wizualnego interfejsu. Z kolei podobieństwo do tradycyjnej szczoteczki widać w główce. Jest ona bowiem podłużnego kształtu, o nieruchomym włosiu.

 

Skąd taki dobór kształtu? Szczoteczka rotacyjna stawia na niewielką główkę o okrągłym kształcie, ponieważ nie tylko pozwala ona włosiu na wykonywanie ruchu obrotowego w lewo i prawo, ale także umożliwia szczoteczce na oczyszczanie trudnodostępnych miejsc, do których należą przede wszystkim siódemki i ósemki, zwane zębami mądrości. Ze względu na ich położenie na tyłach jamy ustnej, bardzo łatwo jest o zaniedbanie higieny takich zębów.

 

Z kolei szczoteczka soniczna wykorzystuje zgoła inny typ mycia, oparty na ruchu wymiatającym, uznawanym za znacznie skuteczniejszy od rotacyjnego. Jej wąski, smukły kształt pozwala jej dodatkowo na pokrycie szerszej części linii dziąseł, co również ułatwia jej przedostanie się do miejsc trudnodostępnych.

Największe zalety szczoteczek sonicznych:

– łatwość mycia zębów i wysoka efektywność

– tradycyjne szczoteczki elektryczne zapewniają 5600 – 8800 ruchów oscylacyjnych natomiast szczoteczki soniczne od 31 000 do 62 000 ruchów pulsacyjnych

– usuwają 6 razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczki manualne

– skuteczniej docierają do przestrzeni międzyzębowych i tylnych zębów

– ograniczają powstawanie kamienia nazębnego i odświeżają jamę ustną

 

Sprawdź ranking szczoteczek sonicznych

 

Do najpopularniejszych obecnie modeli szczoteczek sonicznych zaliczymy:

 1. Smilesonic PerfectClean

Jedna z najlepszych szczoteczek sonicznych na polskim rynku. Topowy i dobrze wyposażony model szczoteczki od solidnego producenta. Do dyspozycji aż 5 trybów pracy i niesamowicie wysoka efektywność czyszczenia. Do tego duży komfort i najwyższa jakość materiałów. W zestawie przydatne – solidne etui podróżne.

 

 1. Seysso Proffesional

Doskonała szczoteczka oferująca 3 tryby pracy oraz wysoką prędkość działania. Seysso Professional zapewnia doskonałą efektywność czyszczenia oraz pierwszorzędną – solidną jakość wykonania. W zestawie znajdziemy rękojeść, 2 końcówki, ładowarkę oraz bardzo przydatne – twarde etui z możliwością ładowania USB.

 

 1. WhiteWash SW2000

Marka, która od kilku lat umacnia swoją pozycję w branży artykułów do pielęgnacji jamy ustnej. Ich najnowszy model szczoteczki sonicznej to doskonałe połączenie praktycznych właściwości oraz rozsądnej ceny. Doskonała prezencja i skuteczność czyszczenia to największe zalety tego produktu. W komplecie 3 wymienne końcówki i ładowarka.

 

 1. FOREO ISSA™

Szczoteczka całkowicie inna niż wszystkie modele na rynku. Jej końcówka jest w całości wykonana z silikonu, co przekłada się na niezwykle delikatne, ale zarazem efektywne mycie. Nieszablonowy design i niespotykane wcześniej możliwości sprawiają, że to bardzo innowacyjny produkt. Końcówkę wymienia się tylko raz w roku, a akumulatorek ładuje co 6 miesięcy.

 

 1. Philips Sonicare FlexCare Platinum

Wysokiej klasy urządzenie oferujące 9 różnych opcji mycia zębów oraz przydatne funkcje zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Doskonale wyposażony zestaw, w którym oprócz dodatkowych końcówek znajdziemy min. dwa typy ładowarek, etui podróżne oraz stację do dezynfekcji główek.

 

 1. Teesa SONIC Pro

Model, który charakteryzuje się rewelacyjnym stosunkiem ceny do jakości. Bardzo dobrej jakości szczoteczka oferująca aż 5 trybów mycia zębów i solidny akumulatorek. Urządzenie zapewnia do 48 000 ruchów pulsacyjnych na minutę.

 

 1. Oral-B Professional Care Black/White

Zestaw wyróżniający się ciekawym wyglądem oraz 6 funkcjami szczotkowania. Zaawansowana szczoteczka dla bardziej wymagających użytkowników. W zestawie duża ilość końcówek oraz możliwość połączenia urządzenia z telefonem za pomocą Bluetooth.

Szczoteczka soniczna a elektryczna

Podstawą skuteczności szczoteczki do zębów jest jej szybkość. Ponieważ szczotkowanie musi zająć nam dwie minuty bez względu na to, jak szybkie ruchy wykonuje włosie, ważne jest, aby w tym czasie wymieść jak najwięcej osadu z powierzchni zębów. Szczoteczka manualna wypada tu najgorzej, ponieważ jej skuteczność jest w pełni zależna tylko i wyłącznie od naszych zdolności motorycznych, zaś nawet najszybsi, wyrobieni użytkownicy wykonują nią około 200 ruchów na minutę. Szczoteczka rotacyjna jest zatem podstawowym wyborem w naszych czasach, wykonując, zależnie od trybu pracy i modelu, maksymalnie 8800 ruchów obrotowych na minutę.

 

żnica jest wielka, prawda? Wartości te bledną jednak w porównaniu ze szczoteczką soniczną, która, w najgorszym wypadku, wykonuje „tylko” 31 000 ruchów na minutę. Zaawansowane modele są w stanie osiągnąć prędkość dwa razy większą. Co prawda Oral-B postanowiło nieco dogonić modele soniczne, wypuszczając na rynek szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne, które wykonują dodatkowo 50 000 ruchów wibracyjnych, dociskających włosie do szkliwa i usuwających więcej osadu, lecz nie zmienia to faktu, że modeli szczoteczek sonicznych nie da się na ten moment dogonić.

 

Jak wspomnieliśmy wyżej, szczoteczka soniczna wykonuje ruchy wymiatające, które same z siebie bardzo dobrze radzą sobie z osadem. A teraz wyobraźcie sobie dziesiątki tysięcy takich ruchów na minutę. Nietrudno jest zatem zauważyć, że szczoteczka rotacyjna, choć w dalszym ciągu stanowiąca dobrą, tanią alternatywę, nie usunie tyle płytki nazębnej, co model szczoteczki sonicznej.

 

A jeśli 62 000 ruchów to dla Was mało, na rynku można natknąć się też na ofertę firmy Megasonex, specjalizującej się w produkcji szczoteczek ultradźwiękowych, które wykonują aż 96 milionów ruchów na minutę! Jest to jednak bardzo droga opcja, kosztująca kilkaset złotych.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Opowiedzieliśmy już o tym, że szczoteczka soniczna wykonuje dziesiątki tysięcy ruchów wymiatających w ciągu minuty. Czy to jednak wszystko, co to urządzenie ma do zaoferowania? Zdecydowanie nie. Głównym atutem szczoteczki sonicznej jest bowiem technologia mikrobąbelków. Po zwilżeniu włosia i umieszczeniu na nim pasty, wkładamy szczoteczkę soniczną do ust, przykładając ją delikatnie do linii dziąseł, po czym wciskamy przycisk startu. Włókna szczoteczki sonicznej zaczynają wówczas wibrować z zawrotną szybkością, co wysyła fale dźwiękowe, przenikające do umieszczonej na nich pasty.

 

Pasta zaczyna następnie przeistaczać się w gaz, który wchodzi w reakcję ze śliną oraz wodą, którą zwilżyliśmy włosie. W efekcie powstaje płyn, wypełniony mikroskopijnymi bąbelkami ze składników aktywnych pasty. Ma on zasięg do 4 mm od końcówek włosia. Przesuwając powoli szczoteczkę soniczną wzdłuż linii zębów, będziemy w stanie oczyścić nie tylko szkliwo zębów, ale też przestrzenie między nimi. Tak, dobrze przeczytaliście – szczoteczka soniczna jako jedyna jest w stanie uwolnić nas od konieczności nitkowania zębów, ponieważ płyn z mikrobąbelkami obmywa też trudnodostępne miejsca. Jest to szczotkowanie całkowicie nieinwazyjne.

Czy warto z niej skorzystać?

Po przeczytaniu powyższych akapitów, zapewne sami już znacie odpowiedź na to pytanie. Szczoteczka soniczna masuje dziąsła, dzięki czemu ich ukrwienie zostaje zauważalnie poprawione. Tamuje to krwotok spowodowany stanami zapalnymi oraz powstrzymuje ich recesję.

 

Szczoteczka soniczna, z racji swojej skuteczności w walce z osadem, uczyni też nasze zęby nie tylko zdrowszymi, ale też bielszymi. Pierwsze efekty zauważymy u siebie już po tygodniu regularnego mycia!

 

Urządzenie to jest też bardzo dobrym wyborem dla dzieci, które, jak sami wiemy, często nie radzą sobie z myciem zębów lub robią wszystko, aby skończyć szczotkować wcześniej. Także i u takich urwisów zobaczymy poprawę, ponieważ nawet krótsze mycie zębów szczoteczką soniczną da nam lepsze efekty, niż skrócone szczotkowanie manualne.

Jak szczotkować zęby szczoteczką soniczną?

Podczas omawiania tego, jak działa szczoteczka soniczna, wspomnieliśmy o tym, że użytkownik musi ją tylko przesuwać wzdłuż linii dziąseł. To właśnie cała filozofia sonicznego mycia! Nie musimy już wykonywać żadnych dodatkowych ruchów nadgarstkiem, które są też konieczne w przypadku szczoteczki rotacyjnej. Wszystko, co musimy robić, to powolne przesuwanie szczoteczki wzdłuż zębów, zatrzymując się na krótką chwilę nad powierzchniami bocznymi i koroną zęba.

 

Takie krótkie przyłożenie wystarczy do oczyszczenia każdego z zębów, ponieważ wibrujące włókna bardzo szybko pokryją je mikrobąbelkami. Szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki sonicznej to najprostszy możliwy sposób na dbanie o naszą jamę ustną!

Dla kogo szczoteczka soniczna?

Generalnie rzecz ujmując, każdy może korzystać z szczoteczki sonicznej. Zwłaszcza wtedy, gdy nasze zęby są w miarę zdrowe i nie wykazują objawów nadwrażliwości. Wówczas możemy nawet kupić najtańszą szczoteczkę Sonicare z jednym trybem pracy, który spokojnie wystarczy nam do objęcia naszego uzębienia kompleksową opieką. A u innych?

 

 • Aparaty nazębne – Nie stanowią one żadnego przeciwwskazania. Aparaty ortodontyczne wymagają od nas wykorzystania specjalnych szczoteczek, past i płukanek, lecz jeśli korzystamy ze szczoteczki sonicznej, pierwszej z tych rzeczy nie musimy nawet wymieniać. Szczoteczka soniczna jest bowiem tak nieinwazyjna, że nie istnieją do niej końcówki ortodontyczne – wystarczy nam nasza podstawowa końcówka, aby móc oczyścić zęby bez strachu przed zerwaniem zamka.
 • Plomby – Podobnie jak z aparatami. Szczoteczka soniczna, dzięki swojemu nieinwazyjnemu sposobowi szczotkowania, pozwala nam na umycie zaplombowanych zębów, bez ryzyka zerwania z nich wypełnienia.
 • Implanty – Implanty również nie muszą się obawiać szczoteczki sonicznej. Nie narusza ona ich budowy i nie sprawia, że staną się one chybotliwe po kilku miesiącach mycia.

Jak wybrać dla siebie szczoteczkę soniczną?

Kupując szczoteczkę soniczną, zwłaszcza taką ze średniej lub wysokiej półki cenowej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników:

 

 • Szybkość – jak wspomnieliśmy wyżej, im szybsza szczoteczka, tym lepiej poradzi sobie z usuwaniem osadu nazębnego. Jeżeli cierpimy na nadwrażliwość zębów, dobrze jest rozejrzeć się za szczoteczką soniczną, która nie tylko oferuje nam końcówkę o miękkim włosiu, ale także regulowaną szybkość pracy. Wolniejsze obroty będą powodować mniejszy dyskomfort. Z kolei tym, dla których urządzenie to wydaje się być trochę zbyt intensywne, polecamy szczoteczki, które wyposażono w funkcję łatwego startu. Po jej uruchomieniu, szczoteczka soniczna zacznie pracę na najniższych obrotach, po czym będzie zwiększać swoją szybkość nieznacznie, przy każdym kolejnym szczotkowaniu. Cały proces zajmuje dwa tygodnie.
 • Tryby pracy – oprócz standardowego mycia, dobra szczoteczka soniczna powinna być wyposażona w tryb wybielania, który, po dwuminutowym myciu, rozpocznie też półminutową procedurę polerującą. Wystarczą dwa tygodnie, abyśmy mogli zobaczyć pierwsze efekty. W poprawieniu stanu dziąseł pomoże nam funkcja masażu, zaś ludziom, którzy dopiero zaczynają korzystać z takiej szczoteczki lub cierpią na nadwrażliwość, z pewnością przyda się tryb delikatnego mycia.
 • Irygator w zestawie – jeśli zależy nam na naprawdę kompleksowej ochronie naszych zębów, możemy zdecydować się na kosztowną, lecz bardzo skuteczną inwestycję, jaką jest zakup szczoteczki sonicznej z irygatorem w zestawie. Przykładem takiego pakietu jest szczoteczka Philips Sonicare DiamondClean Black, sprzedawana z irygatorem AirFloss HX8491/03 Black. Za około tysiąc złotych, zapewnimy sobie najlepszy możliwy sposób na walkę z próchnicą oraz chorobami dziąseł.

Szczoteczka soniczna dla dziecka

Chociaż szczoteczek rotacyjnych nie rekomenduje się dzieciom, ponieważ lepiej jest na początek nauczyć je korzystania ze szczoteczki manualnej w celu wpojenia im prawidłowych ruchów nadgarstka, tak szczoteczki soniczne dla najmłodszych jak najbardziej istnieją. Mamy tu generalny wybór między dwiema markami – Philips Sonicare For Kids lub BrushBaby Sonic oraz SEYSSO Baby Penguin. Warto jednak nadmienić, że BrushBaby Sonic i Baby Penguin to szczoteczki soniczne dla dzieci do oczyszczania dziąsełek i pierwszych ząbków u niemowląt w wieku od 0 do 3 lat. Z kolei Philips Sonicare For Kids oferuje nam szczoteczki soniczne nie tylko dla przedziału wiekowego 0-3, lecz także 3-7.

 

Główki dla niemowląt są zauważalnie mniejsze od standardowych, przeznaczonych dla starszaków. Włosie każdej z nich jest jednak delikatne, zaś same szczoteczki pracują wolniej, z prędkością 16 000 ruchów na minutę. Tylna część główki jest też pokryta gumową powłoką, która chroni wewnętrzne części policzków oraz dziąsła dziecka przed podrażnieniami podczas szczotkowania. Na uwagę zasługują tez specjalne czasomierze, dzięki którym nasze dziecko zawsze będzie myć zęby przez zalecane dwie minuty.

 

Jak więc widzicie, szczoteczka soniczna to urządzenie warte swojej wysokiej ceny. Jej koszt zwróci nam się z nawiązką na przestrzeni lat, w formie piękniejszych, zdrowszych zębów oraz mniejszych wydatków na dentystę. A ponieważ końcówkę wymieniamy co trzy miesiące, eksploatacja szczoteczki sonicznej też nie puści nas z torbami. Szczoteczka soniczna otrzymała certyfikat FDA (amerykańskiej kontroli jakości) zapewniający o jej bezpiecznym funkcjonowaniu. Po tak oficjalnej aprobacie ze strony rządu konsumenci zainteresowali się produktem i ta ciekawość wzrasta z roku na rok. Dostrzec to można w wielu pojawiających się reklamach, a także obecności szczoteczek napędzanych baterią akumulatorową w wielu łazienkach, które mamy okazje odwiedzić.

Od wielu lat interesuję się technologią, która towarzyszy nam w codziennym życiu. Poza sprzętami AGD i RTV, które kojarzą nam się z tym hasłem najbardziej, rozwijane są także inne urządzenia, mające pomoc ludziom usprawnić ich działania. Do nich należą miedzy innymi szczoteczki elektryczne, soniczne i ultradźwiękowe, które pozwalają jeszcze lepiej zadbać o jamę ustną użytkownika. Pragnę pisać jako osoba, która od wielu lat korzysta codziennie z technologii sonicznej.