Szukaj szczoteczki

Zakup irygatora – na co należy zwrócić uwagę?

irygatorMycie zębów jest jednym z najważniejszych punktów codziennego harmonogramu, zależy nam na tym, aby mieć świeży oddech, zero próchnicy i przebarwień. Nowoczesna technologia jest w stanie nam w tym pomóc. Szczotkowanie (bez względu na rodzaj szczoteczki: manualnej, elektrycznej czy sonicznej) nie gwarantuje nam pełnej satysfakcji i ochrony przed zróżnicowanymi chorobami, ale irygator tak. Pierwotnie pomysł urządzenia powstał w trosce o osoby cierpiące na paradontozę, noszące aparaty ortodontyczne, implanty, mosty czy też protezy zębowe. Dzisiejsze irygatory mogą również służyć jako doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej dla każdego.

 

Jak działa irygator? To proste – napełniony zbiorniczek (najczęściej wodą, ale często można uzupełniać go dowolnym płynem) po uruchomieniu urządzenia  wyrzuca z siebie strumienie wody zmieszane z powietrzem, które przechodząc przez specjalną końcówkę i nakierowane na konkretną partię jamy ustnej rozpoczynają proces czyszczenia. Ciśnienie strumienia może  być dowolnie regulowane, co pozwala na idealne dostosowanie go do swoich potrzeb. Tak sprężony płyn wymiata resztki jedzenia i osad z zakamarków jamy ustnej. Dodatkowo powstałe bąbelki fundują naszym dziąsłom masaż, który poprawia i pobudza ich ukrwienie oraz wzmacnia je od wewnątrz.

 

Poza ciśnieniem możemy wybrać rodzaj strumienia. Wyróżniamy dwa podstawowe:

 

STRUMIEŃ PROSTY – ma za zadanie czyścić określone partie zębów i usuwać resztki jedzenia (nawet tego najbardziej wciśniętego w przestrzenie międzyzębowe).

 

STRUMIEŃ SPIRALNY – doskonale sprawdza się w czyszczeniu ogólnym całej jamy ustnej z dodatkową funkcją masażu.

 

Czym różnią się od siebie poszczególne irygatory? Najczęściej wielkością i przeznaczeniem. Wyróżniamy irygatory duże, stacjonarne i mniejsze, bezprzewodowe. Pierwszy model – stacjonarny posiada większe ciśnienie, ma zbiornik mieszczący najczęściej aż 1000ml płynu i może funkcjonować jako urządzenie dla całej rodziny. Irygator bezprzewodowy polecany jest osobom często podróżującym, mających małe łazienki bądź korzystających ze sprzętu indywidualnie. Ma mniejszy zbiorniczek, jednak działa niezależnie od prądu (działa na akumulator bądź baterie). Od niedawna dostępne są również zestawy z dołączoną szczoteczką elektryczną.

Przeznaczenie irygatora 

irygatorKorzystanie z urządzenia może być czasowe lub stałe. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się mniejszy, bezprzewodowy model. Zabiera on niewiele miejsca w łazience, może być użytkowany w domu i poza nim, a przede wszystkim jest dużo tańszy. Druga opcja jest oczywiście trochę droższa, jednak irygator stacjonarny zawiera wiele dodatkowych funkcji i jest dużo bardziej wytrzymały. Pamiętać należy, że wymaga trochę dodatkowej przestrzeni, najlepiej w pobliżu umywalki i gniazdka elektrycznego. Z irygatora stacjonarnego może korzystać cała rodzina (oczywiście w przypadku posiadania wymiennych dysz).

 

W przypadku rozpoczęcia irygacji z powodów zdrowotnych najlepiej jest wybrać produkt posiadający w zestawie dodatkowe, specjalistyczne dysze (np. końcówki do czyszczenia aparatów ortodontycznych, mostów, implantów czy też powierzchni języka). 

Funkcje, siła Br i zbiorniczek na wodę

Praca irygatora jest przede wszystkim związana z wodą, która pod określonym ciśnieniem wyrzuca z siebie strumień wody i czyści jamę ustną. Moc pracy jest związana z mocą ciśnienia. Najmniejsze w skali to 2 – 3 Br, woda leci delikatniejszym strumieniem i czyści największe zabrudzenia oraz dokładnie wymywa przestrzenie międzyzębowe. Mniejsza skala skierowana jest do osób cierpiących na nadwrażliwe zęby oraz do dzieci.

 

Irygatory, które czyszczą pod najwyższym ciśnieniem, to te stacjonarne – mają opcję regulacji, dzięki czemu doskonale nadają się dla całej rodziny (czyścić mogą zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze). Najczęściej spotyka się od 10 do 20 stopni możliwej regulacji, a najwyższy możliwy stopień, to 7Br.

 

Dostępne są również irygatory wodociągowe – nie posiadają one regulacji ciśnienia, woda leci strumieniem maksymalnym dla pracy danego połączenia wodociągowego.

 

Wybierając idealne urządzenie warto również zwrócić uwagę na objętość zbiornika na wodę. Bezprzewodowe produkty charakteryzują się posiadaniem najmniejszego – mieści zazwyczaj od 100 do 165ml płynu. Taka ilość wystarcza zazwyczaj na 30 – 45 sekund irygacji. Stacjonarne urządzenia posiadają bardzo duże zbiorniki o pojemności do 1 litra, dlatego irygator tak dobrze się sprawdza jako produkt dla całej rodziny.

Na jakie akcesoria zwrócić uwagę? 

irygatorNajważniejsze części zestawu do irygacji to końcówki. Dobrze jest zobaczyć czy dołączone są jakieś dodatkowe i wybrać sprzęt z jak największą ilością przydatnych dla nas dysz. Do irygacji ogólnej odpowiednie są końcówki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz języka. Osoby cierpiące na nadwrażliwość bądź choroby przyzębia zadowoli końcówka do czyszczenia poddziąsłowego. Często spotykane są również osobne do czyszczenia aparatów ortodontycznych, mostów, implantów oraz protez.

 

Poza głowicami irygacyjnymi znaleźć można w zestawie pojemniki do przechowywania końcówek, dodatkowe nakładki do różnych rodzajów wtyczek, a także haczyki umożliwiające powieszenie urządzenia na ścianie (opcja przydatna do niewielkich pomieszczeń). Irygatory bezprzewodowe (typowo turystyczne) są często składane. 

Nowoczesny zestaw dla każdego 

A co powiemy na zestaw do irygacji połączony ze szczoteczką elektryczną bądź manualną? Producenci proponują pełen zestaw: irygator z wieloma specjalistycznymi końcówkami i szczoteczką, która posiada wspólną bazę i stację ładującą. Jest to opcja najbardziej wydajna i atrakcyjna cenowo. Niestety najlepiej jest sięgnąć po taki od znanego producenta, ponieważ tańszy może okazać się o wiele słabszy i mniej efektywny. 

Podsumowanie 

Wnioski dotyczące wyboru najlepszego urządzenia są dość jasne. Osoba pragnąca zakupić zestaw dla całej rodziny, posiadająca miejsce w łazience i nastawiona na stałe, codzienne użytkowanie powinna zaopatrzyć się w irygator stacjonarny zawierający kilka trybów czyszczenia oraz dodatkowe końcówki i dysze.

 

Irygator bezprzewodowy jest rozwiązaniem dla podróżników, osób chcących używać produktu indywidualnie oraz nie przywiązujących dużej wagi do częstej irygacji.

 

Przed zakupem wybranego produktu przeanalizujmy swoje potrzeby i idąc za przedstawionymi wskazówkami dobierzmy urządzenie idealne.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.