Szukaj szczoteczki

Zakup irygatora – na co należy zwrócić uwagę?

irygatorMycie zębów jest jednym z najważniejszych punktów codziennego harmonogramu, jeśli zależy nam na tym, by mieć świeży oddech, uniknąć pojawienia się próchnicy i przebarwień. Nowoczesna technologia jest w stanie nam w tym pomóc. Szczotkowanie (bez względu na rodzaj szczoteczki: manualnej, elektrycznej czy sonicznej) nie gwarantuje nam pełnej satysfakcji i ochrony przed zróżnicowanymi chorobami, ale irygator tak. Pierwotnie pomysł urządzenia powstał w trosce o osoby cierpiące na paradontozę, noszące aparaty ortodontyczne, implanty, mosty czy też protezy zębowe. Dzisiejsze irygatory mogą również służyć jako doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej dla każdego.

Jak działa irygator?

To proste – napełniony zbiorniczek (najczęściej wodą, ale często można uzupełniać go specjalnym płynem) po uruchomieniu urządzenia wyrzuca z siebie strumienie wody zmieszane z powietrzem, które przechodząc przez specjalną końcówkę zostają nakierowane na konkretną partię jamy ustnej, rozpoczynając proces czyszczenia. Ciśnienie strumienia może być dowolnie regulowane, co pozwala na idealne dostosowanie go do swoich potrzeb. Tak sprężony płyn wymiata resztki jedzenia i osad z zakamarków jamy ustnej. Dodatkowo powstałe bąbelki fundują naszym dziąsłom masaż, który poprawia i pobudza ich ukrwienie oraz wzmacnia je od wewnątrz.

Poza ciśnieniem możemy wybrać rodzaj strumienia. Wyróżniamy dwa podstawowe:

  • strumień prosty – ma za zadanie czyścić określone partie zębów i usuwać resztki jedzenia (nawet tego najbardziej wciśniętego w przestrzenie międzyzębowe)
  • strumień spiralny – doskonale sprawdza się w czyszczeniu ogólnym całej jamy ustnej z dodatkową funkcją masażu.

Czym różnią się od siebie poszczególne irygatory?

Najczęściej wielkością i przeznaczeniem. Wyróżniamy irygatory duże, stacjonarne i mniejsze, bezprzewodowe. Pierwszy model – stacjonarny, posiada większe ciśnienie, ma zbiornik mieszczący najczęściej aż do 600 ml płynu i może funkcjonować jako urządzenie dla całej rodziny. Irygator bezprzewodowy polecany jest osobom często podróżującym, mającym małe łazienki bądź tym, którzy korzystają z tego sprzętu indywidualnie. Ma on mniejszy zbiorniczek, jednak działa niezależnie od prądu (dzięki naładowanemu akumulatorowi bądź bateriom). Od niedawna dostępne są również zestawy z dołączoną szczoteczką elektryczną.

Przeznaczenie irygatora

irygatorKorzystanie z urządzenia może być czasowe lub stałe. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się mniejszy, bezprzewodowy model. Zabiera on niewiele miejsca w łazience, może być użytkowany w domu i poza nim, a przede wszystkim jest dużo tańszy. Druga opcja jest oczywiście trochę droższa, jednak irygator stacjonarny zawiera wiele dodatkowych funkcji i jest dużo bardziej wytrzymały. Pamiętać należy, że wymaga trochę dodatkowej przestrzeni, najlepiej w pobliżu umywalki i gniazdka elektrycznego. Z irygatora stacjonarnego może korzystać cała rodzina (oczywiście w przypadku posiadania wymiennych dysz).

W przypadku rozpoczęcia irygacji z powodów zdrowotnych najlepiej jest wybrać produkt posiadający w zestawie dodatkowe, specjalistyczne dysze (np. końcówki do czyszczenia aparatów ortodontycznych, mostów, implantów czy też powierzchni języka).

Podstawowym zadaniem irygatora jest dokładne czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni w jamie ustnej.

Funkcje, siła Br i zbiorniczek na wodę

Praca irygatora jest przede wszystkim związana z wodą, która pod określonym ciśnieniem wyrzuca z siebie strumień wody i czyści jamę ustną. Jej moc związana jest z siłą ciśnienia. Najmniejsze w skali to 2-3 Br. W takim przypadku woda leci delikatniejszym strumieniem i czyści największe zabrudzenia oraz dokładnie wymywa przestrzenie międzyzębowe. Mniejsze ciśnienie jest polecane osobom, które cierpią z powodu nadwrażliwości zębów i dziąseł oraz dla dzieci.

Irygatory, które czyszczą pod najwyższym ciśnieniem, to te stacjonarne – mają opcję regulacji, dzięki czemu doskonale nadają się dla całej rodziny (czyścić mogą zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze). Najczęściej spotyka się od 10 do 20 stopni możliwej regulacji, a najwyższy możliwy stopień, to 7 Br. Dostępne są również irygatory wodociągowe – nie posiadają one regulacji ciśnienia, woda leci strumieniem maksymalnym dla pracy danego połączenia wodociągowego.

Wybierając idealne urządzenie warto również zwrócić uwagę na objętość zbiornika na wodę. Bezprzewodowe produkty charakteryzują się posiadaniem najmniejszego – mieści zazwyczaj od 100 do 165 ml płynu. Taka ilość wystarcza zazwyczaj na 30-45 sekund irygacji, co sprawia, ze nie pozwala na dokładne wyczyszczenie całej jamy ustnej. Stacjonarne urządzenia posiadają bardzo duże zbiorniki o pojemności zwykle 600 ml (czasami nawet do 1 l), dlatego irygatory te tak dobrze sprawdzają się jako produkt dla całej rodziny.

Na jakie akcesoria zwrócić uwagę?

irygatorNajważniejsze części zestawu do irygacji to końcówki. Dobrze jest zobaczyć czy dołączone są jakieś dodatkowe i wybrać sprzęt z jak największą ilością przydatnych dla nas dysz. Do irygacji ogólnej odpowiednie są końcówki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz języka. Osoby cierpiące na nadwrażliwość bądź choroby przyzębia zadowoli końcówka do czyszczenia poddziąsłowego. Często spotykane są również osobne końcówki do czyszczenia aparatów ortodontycznych, mostów, implantów oraz protez.

Poza głowicami irygacyjnymi w zestawie można znaleźć pojemniki do przechowywania końcówek, dodatkowe nakładki do różnych rodzajów wtyczek, a także haczyki umożliwiające powieszenie urządzenia na ścianie (opcja przydatna do niewielkich pomieszczeń). Irygatory bezprzewodowe (typowo turystyczne) są często składane, co dodatkowo ułatwia ich transport.

Nowoczesny zestaw dla każdego

A co powiemy na zestaw do irygacji połączony ze szczoteczką elektryczną bądź manualną? Producenci proponują pełen zestaw: irygator z wieloma specjalistycznymi końcówkami i szczoteczką elektryczną, która posiada wspólną bazę i stację ładującą. Jest to opcja najbardziej wydajna i atrakcyjna cenowo. Niestety najlepiej jest sięgnąć po taki od znanego producenta, ponieważ tańszy może okazać się o wiele słabszy i mniej efektywny. Okazuje się jednak, że lepszym wyborem jest zakup dwóch samodzielnych urządzeń, ponieważ lepiej spełniają one wtedy swoje funkcje, zapewniając dokładniejsze czyszczenie.

Podsumowanie

Wnioski dotyczące wyboru najlepszego urządzenia są dość jasne.

Irygator stacjonarny przyda się osobom, które:

  • pragną kupić zestaw dla całej rodziny
  • posiadają dużo miejsca w łazience
  • są nastawione na stałe, codzienne użytkowanie.

Dzięki kilku trybom czyszczenia i możliwości zainstalowania dodatkowych końcówek oraz dysz, zapewniają większe możliwości.

Irygator bezprzewodowy jest rozwiązaniem dla osób, które:

  • często podróżują
  • pragną używać produktu indywidualnie
  • nie przywiązują zbyt dużej wagi do częstej irygacji.

Przed zakupem wybranego produktu powinniśmy przeanalizować swoje potrzeby i idąc za przedstawionymi wskazówkami, dobrać urządzenie, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

social media
Sending
Ocena czytelników
4 (1 vote)

Dodaj komentarz

<