Zakup irygatora – na co należy zwrócić uwagę?
Jeśli zależy nam na tym, by mieć świeży oddech oraz uniknąć pojawienia się próchnicy i przebarwień, mycie zębów powinno być jednym z najważniejszych punktów codziennego harmonogramu. Samo szczotkowanie (bez względu na rodzaj szczoteczki: manualnej, elektrycznej czy sonicznej) nie zagwarantuje nam jednak pełnej satysfakcji i ochrony przed zróżnicowanymi chorobami. Właśnie dlatego skonstruowano irygator.
Pierwotnie pomysł urządzenia powstał w trosce o osoby cierpiące na paradontozę, noszące aparaty ortodontyczne, implanty, mosty czy też protezy zębowe. Z czasem jednak nowsze modele produktu wzbogacono o kolejne przydatne funkcje, dzięki czemu dzisiejsze irygatory są już przeznaczone do użytkowania przez każdego, znacznie lepiej uzupełniając codzienną higienę jamy ustnej niż wykałaczki międzyzębowe i nici dentystyczne.
Jak działa irygator?
Działanie irygatorów jest niezwykle proste. Napełniony zbiorniczek (pamiętajmy, że należy uzupełniać go wyłącznie wodą) po uruchomieniu urządzenia wyrzuca z siebie strumienie wody zmieszane z powietrzem, które przechodząc przez specjalną końcówkę zostają nakierowane na konkretną partię jamy ustnej, rozpoczynając proces czyszczenia. Ciśnienie strumienia może być dowolnie regulowane, co pozwala na idealne dostosowanie go do swoich potrzeb. Tak sprężony płyn wymiata resztki jedzenia i osad z zakamarków jamy ustnej. Dodatkowo powstałe bąbelki fundują naszym dziąsłom masaż, który poprawia i pobudza ich ukrwienie oraz wzmacnia je od wewnątrz.
Poza regulacją ciśnienia irygator oferuje nam wybór rodzaju strumienia. Wyróżniamy dwa podstawowe:
- strumień prosty – ma za zadanie czyścić określone partie zębów i usuwać resztki jedzenia (nawet tego najtrudniej dostępnego, znajdującego się w przestrzeniach międzyzębowych),
- strumień spiralny – doskonale sprawdza się w czyszczeniu ogólnym całej jamy ustnej, dodatkowo wyposażony jest w funkcję masażu.
Sposób korzystania z irygatora
Irygacja powinna odbywać się między szczotkowaniem, a przepłukaniem jamy ustnej płynem. Z irygatora mogą korzystać wszyscy – zarówno osoby noszące aparaty ortodontyczne, jak i użytkownicy posiadający wszelkiego rodzaju problemy z dziąsłami. Urządzenie można ustawić tak, aby strumień wody masował dziąsła i poprawiał ich ukrwienie, co w przyszłości może prowadzić nawet do całkowitego zaniku krwotoku.
Irygator powinien stać na równej powierzchni. Przenosząc urządzenie z miejsca na miejsce, powinniśmy pamiętać, aby trzymać je za podstawę, nie zbiornik, gdyż może to grozić wyślizgnięciem się nam go z rąk.
Należy również pamiętać, że irygator powinien być regularnie oczyszczany z kamienia. To pozwoli nam uniknąć w jamie ustnej bakterii. Na rynku dostępnych jest wiele różnych płynów, które są przeznaczone do tego typu czynności.
Czym różnią się od siebie poszczególne irygatory?
Irygatory najczęściej różnią się od siebie wielkością i przeznaczeniem. Wyróżniamy irygatory stacjonarne, które są duże i nie da się ich ze sobą zabrać w podróż, oraz bezprzewodowe, będące znacznie mniejsze i mające charakter turystyczny.
Model stacjonarny posiada większe ciśnienie, ma zbiornik mieszczący najczęściej aż do 600 ml płynu i może funkcjonować jako urządzenie dla całej rodziny. A to dlatego, że posiada wymienne, oznaczone różnymi kolorami końcówki, co sprawia, że każdy może dobrać sobie dyszę we własnym guście i użytkując urządzenie w kilka osób zachowamy najwyższą higienę.
Irygator bezprzewodowy polecany jest osobom często podróżującym, mającym małe łazienki bądź tym, którzy korzystają z tego sprzętu indywidualnie. Ma on mniejszy zbiorniczek (mieści zazwyczaj od 100 do 165 ml płynu), przez co irygacja musi być przerywana na uzupełnienie zbiornika podczas jednego procesu czyszczenia dwa lub trzy razy. Warto jednak podkreślić, że irygator bezprzewodowy działa niezależnie od prądu (dzięki naładowanemu akumulatorowi bądź bateriom).
Przeznaczenie irygatora
Podstawowym zadaniem każdego rodzaju irygatora jest dokładne czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni w jamie ustnej. Korzystanie z urządzenia może być czasowe lub stałe.
W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzi się mniejszy, bezprzewodowy model. Zabiera on niewiele miejsca w łazience, może być użytkowany w domu i poza nim, a przede wszystkim jest dużo tańszy. Druga opcja jest oczywiście trochę droższa, jednak irygator stacjonarny zawiera wiele dodatkowych funkcji i jest dużo bardziej wytrzymały. Pamiętać należy, że wymaga trochę dodatkowej przestrzeni, najlepiej w pobliżu umywalki i gniazdka elektrycznego. Może jednak z niego korzystać cała rodzina, co jest dodatkowym atutem.
W przypadku rozpoczęcia irygacji z powodów zdrowotnych najlepiej jest wybrać produkt posiadający w zestawie dodatkowe, specjalistyczne dysze (np. końcówki do czyszczenia aparatów ortodontycznych, mostów, implantów czy też powierzchni języka).
Funkcje irygatora
Praca irygatora jest przede wszystkim związana z wodą, która pod określonym ciśnieniem wyrzuca swój strumień i czyści tym samym jamę ustną. Jej moc wiąże się z siłą ciśnienia. Jego najmniejsza wartość to 2-3 Br. W takim przypadku woda upływa delikatniejszym strumieniem i czyści największe zabrudzenia oraz dokładnie wymywa przestrzenie międzyzębowe. Mniejsze ciśnienie jest polecane dzieciom, a także osobom, które cierpią z powodu nadwrażliwości zębów.
Irygatory, które czyszczą pod najwyższym ciśnieniem, to te stacjonarne – mają opcję regulacji, dzięki czemu doskonale nadają się dla całej rodziny (czyścić nimi jamę ustną mogą zarówno dorośli, dzieci, jak i osoby starsze). Najczęściej spotyka się od 10 do 20 stopni możliwej regulacji, a najwyższy możliwy stopień, to 7 Br.
Na rynku są również dostępne irygatory wodociągowe – nie posiadają one regulacji ciśnienia, woda leci strumieniem maksymalnym dla pracy danego połączenia wodociągowego.
Na jakie akcesoria zwrócić uwagę?
Najważniejsze części zestawu do irygacji to końcówki. Dobrze jest sprawdzić, czy w pakiecie znajdują się jakieś dodatkowe i wybrać sprzęt z jak największą ilością przydatnych dla nas dysz. Do irygacji ogólnej odpowiednie są końcówki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz języka. Osoby cierpiące na nadwrażliwość bądź choroby przyzębia zadowoli końcówka do czyszczenia poddziąsłowego. Często spotykane są również osobne końcówki do czyszczenia aparatów ortodontycznych, mostów, implantów oraz protez.
Poza głowicami irygacyjnymi w zestawie można znaleźć pojemniki do przechowywania końcówek, dodatkowe nakładki do różnych rodzajów wtyczek, a także haczyki umożliwiające powieszenie urządzenia na ścianie (opcja przydatna do niewielkich pomieszczeń). Irygatory bezprzewodowe (typowo turystyczne) są często składane, co dodatkowo ułatwia ich transport.
Nowoczesny zestaw dla każdego
Od niedawna na rynku dostępne są także całe zestawy służące do kompleksowej higieny jamy ustnej. Znajdziemy w nich zarówno irygator z wieloma specjalistycznymi końcówkami, jak i specjalnie dopasowaną do urządzenia szczoteczkę elektryczną. Trzeba przyznać, że zakup takiego pakietu to opcja bardzo wydajna i przy tym atrakcyjna cenowo. Należy jednak przy tym pamiętać, by sięgać po zestaw proponowany przez znanego producenta, ponieważ tańsze produkty zazwyczaj okazują się słabsze i mniej efektywne.
Podsumowanie
Nieoczyszczanie przestrzeni międzyzębowych może prowadzić do recesji linii dziąseł i rozchwiania zębów. Niestety, nawet najlepsza szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w naszej jamie ustnej, przez co może odkładać się w nich osad, który z czasem przeistacza się w kamień nazębny. A ten z kolei może prowadzić do coraz większego podrażnienia dziąseł, które grozi odsłonięciem się szyjek zębowych i wypadnięciem zębów. Przed tymi wszystkimi przykrymi konsekwencjami uchroni nas regularne stosowanie irygatora dentystycznego.
Zanim go jednak zakupimy, powinniśmy przeanalizować swoje potrzeby i idąc za przedstawionymi wskazówkami, dobrać urządzenie, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Poniżej raz jeszcze przejrzyście nakreślono specyfikę poszczególnych rodzajów irygatorów – wybór należy do Was!
Irygator stacjonarny przyda się osobom, które:
- pragną kupić zestaw dla całej rodziny,
- posiadają dużo miejsca w łazience,
- są nastawione na stałe, codzienne użytkowanie,
- cenią sobie komfort i wygodę.
Dzięki kilku trybom czyszczenia i możliwości zainstalowania dodatkowych końcówek oraz dysz, zapewniają większe możliwości.
Irygator bezprzewodowy jest rozwiązaniem dla osób, które:
- często podróżują,
- pragną używać produktu indywidualnie,
- nie przywiązują zbyt dużej wagi do częstej irygacji,
- chcą zaoszczędzić miejsce w łazience.
Przed zakupem wybranego produktu powinniśmy przeanalizować swoje potrzeby i idąc za przedstawionymi wskazówkami, dobrać urządzenie, które będzie dla nas najbardziej odpowiednie.