Skuteczne sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Aby pozbyć się kamienia nazębnego najlepiej udać się do specjalisty. To uciążliwa przypadłość, na którą cierpi prawie 90% naszego społeczeństwa. Stały osad pojawia się często mimo stosowania zapobiegawczych środków do higieny jamy ustnej – najlepszym rozwiązaniem są systematyczne wizyty u stomatologa. Czyszczenie zębów z osadu jest niedrogie i zupełnie bezbolesne, a odpowiednia kontrola pozwoli na posiadanie zdrowych i zadbanych zębów.

Jak powstaje kamień nazębny?

Jest to charakterystyczny osad w kolorze żółtym bądź brązowym. Najczęściej na jego powstawanie narażone są osoby w podeszłym wieku. A jakie są przyczyny jego powstawania?

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej
  • Palenie papierosów
  • Spożywanie dużej ilości czarnej kawy i czerwonej/zielonej herbaty
  • Podłoże genetyczne
  • Rzadkie mycie zębów

Właściwe podejście do przedstawionych problemów pomoże w ochronie i wzmocnieniu szkliwa, a także zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego, próchnicy oraz chorób dziąseł.

Profesjonalne oczyszczanie szkliwa

Skuteczne sposoby na usunięcie kamienia nazębnegoKiedy na ściankach zębów osadzi nam się kamień, wtedy jedyną opcją pozostaje wizyta u dentysty bądź higienistki. Za pomocą specjalnego sprzętu czyszczą szkliwo w bardzo szybki i bezbolesny sposób. W ciągu roku dobrze jest zaliczyć jedną lub dwie takie wizyty – pozwoli to na natychmiastowe zlikwidowanie problemu, co będzie dobrze rokowało na przyszłość również w związku z powstawaniem innych chorób.

Aby cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem warto już teraz zadbać o właściwą higienę – codzienne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie (najlepiej specjalistycznymi pastami zawierającymi pirofosforan, który hamuje rozwój kamienia nazębnego i tworzy barierę ochronną szkliwa), nitkowanie oraz płukanie specjalnym płynem.

Ważne jest to, aby zgłosić się do gabinetu wykonującego przedstawiony zabieg jak najwcześniej. Przeciąganie wizyty spowoduje spotęgowanie problemu, zabrudzenie będzie tak duże, że na fotelu spędzimy o wiele więcej czasu niż to sobie możemy życzyć. Również cena będzie wyższa. Przeciętnie gabinety oferują zabiegi w cenie od 50zł do 250zł. Zawierają one również lekcję instruktażową prawidłowego mycia zębów, używania nici dentystycznej oraz właściwego doboru środków do pielęgnacji jamy ustnej. Można przygotować się do takiego spotkania wcześniej i zabrać ze sobą własną szczoteczkę do zębów, dzięki temu osoba prowadząca pomoże dokładnie nauczyć się właściwej techniki szczotkowania. Poważne podejście do problemu sprawi, że nie będziemy mieć żadnych powodów do zmartwień, za to codziennie będziemy oglądać zdrowe i naturalnie białe zęby.

Skuteczne sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button