Kiedy konieczne jest podcięcie wędzidełka u dziecka?

12 listopada 2020
wedzidelko dzieciece

Wędzidełko spełnia w jamie ustnej malucha wiele istotnych funkcji. To dzięki niemu dziecko może chociażby swobodnie ssać pierś, a także w późniejszej fazie rozwoju prawidłowo wymawiać głoski. Czasem zdarza się jednak tak, że wędzidełko naszego szkraba jest zbyt krótkie, i wyraźnie utrudnia mu prawidłowy rozwój. W takiej sytuacji lekarz zazwyczaj decyduje się na operację podcięcia wędzidełka.

Problemy z prawidłowym artykułowaniem słów czy też ssaniem piersi nie są jedynymi, do których może prowadzić zbyt długie wędzidełko – w kolejnych latach u dzieci z tego typu problemem zauważa się też diastemę, czyli przerwę między siekaczami. Częstą przyczyną kłopotów z wędzidełkiem są również wady zgryzu. Jak wygląda operacja podcięcia wędzidełka i kiedy najlepiej jest się na nią zdecydować?

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu

Specjaliści zalecają poddanie się zabiegowi podcięcia wędzidełka w każdym przypadku, gdy jest ono zbyt krótkie. Wskazanie do przeprowadzenia operacji mogą stanowić takie czynniki jak:

• brak możliwości swobodnego poruszania językiem w obrębie jamy ustnej,
  • po uniesieniu języka, pojawiające się uczucie napięcia,
  • na końcówce języka wyraźnie dostrzegalne, charakterystyczne wcięcie w kształcie serca,
  • wrażenie, że język przyrósł do dna jamy ustnej,
  • problemy z artykułowaniem głosek wymagających pracy językiem, takich jak na przykład „r”, „sz” bądź „ż”.

W razie wątpliwości związanych z tym, czy w przypadku naszym bądź dziecka konieczne będzie przeprowadzenie operacji podcięcia wędzidełka, zalecana jest konsultacja z logopedą, chirurgiem oraz laryngologiem. Specjalista oceni, jaka jest długość wędzidełka i czy kwalifikuje się ono do zabiegu.

Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

Zabieg podcięcia wędzidełka najczęściej wykonywany jest przez laryngologa i polega na przecięciu błony znajdującej się pod językiem. Co ważne, operacja przebiega bezboleśnie, a powstała po niej rana goi się szybko i bez powikłań.

Musimy jednak pamiętać o tym, że do zabiegu musimy się odpowiednio przygotować. Przed operacją zaleca się wykonywanie ćwiczeń zapobiegających zrostom oraz uczących prawidłowo poruszać językiem. Ćwiczenia te trzeba przeprowadzać także przez pewien czas bezpośrednio po operacji, aby efekty przeprowadzonego zabiegu były jak najlepsze.

Od niedawna, zabieg skrócenia wędzidełka mamy możliwość wykonać również w sposób laserowy. Metoda ta jest uważana za najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą. Wszystko sprowadza się do podcięcia wędzidełka za pomocą lasera półprzewodnikowego-diodowego, gazowego bądź stałego. Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie zostawia po sobie niemal żadnych śladów.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu

Zabieg podcięcia wędzidełka jest bardzo pożyteczny a do tego niemal całkowicie bezinwazyjny, więc przebycie go zaleca się wszystkim, którym zbyt długie wędzidełko utrudnia normalne funkcjonowanie. Niestety, do wykonania operacji istnieją pewne przeciwskazania. Zaliczamy do nich:

• zły stan zdrowia pacjenta (przeziębienie, grypa, etc.),
  • problemy z drogami oddechowymi,
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
  • uczulenie na stosowane podczas zabiegu leki znieczulające.

Jaki jest koszt zabiegu podcięcia wędzidełka?

Jeśli zdecydujemy się na zabieg w ramach ubezpieczenia NFZ, podcięcie wędzidełka będzie bezpłatne. W prywatnych gabinetach stomatologicznych cena tej operacji jest różna i zazwyczaj waha się od 200 do 500 złotych. Wszystko rzecz jasna w zależności od metody wykonania zabiegu, rodzaju użytej aparatury, zastosowanego znieczulenia oraz doświadczenia i renomy lekarza prowadzącego.

Co do tego, w jakim momencie najlepiej jest przeprowadzać zabieg podcięcia wędzidełka u dzieci, specjaliści nie są zgodni. Jedni uważają, że należy to zrobić niezwłocznie gdy tylko zauważymy u szkraba podobny problem, inni zalecają odczekanie aż maluch zacznie mówić, i w międzyczasie redukowanie wady przy pomocy masaży i stosownych ćwiczeń. Najlepiej jest udać się z dzieckiem do lekarza i pozwolić, by to specjalista stwierdził, kiedy w przypadku naszego szkraba nadejdzie odpowiedni moment na zabieg.

Mirosław Fojut Administrator

media społecznościowe