Jak zachować biały uśmiech?

Jak zachować biały uśmiech?Przyczyn przebarwiania się zębów jest wiele. Najczęściej szkodzimy sobie poprzez niewłaściwą dietę lub stosowanie używek mocno wpływających na kolor szkliwa. Wyeliminowanie bądź zmniejszenie ich obecności w naszym życiu z pewnością wpłynie na przywracanie naszym zębom naturalnego odcienia bieli.

Właściwa pielęgnacja zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej, jednak aby przywrócić zębom ich naturalny odcień warto jest dodać kilka punktów do naszej dziennej listy.

  • myj zęby po każdym posiłku
  • nitkuj zęby i stosuj płyn do płukania jamy ustnej
  • wymieniaj szczoteczkę co 3 miesiące (włosie będzie miało zachowaną odpowiednią strukturę)
  • napoje barwiące zęby pij przez słomkę

Wrogowie białego uśmiechu

Lista produktów wpływających na przebarwianie się szkliwa jest długa. Jednak poznanie największych wrogów białych zębów i wprowadzenie zmian ich dotyczących może być już bardzo dużym sukcesem.

  • Napoje gazowane – zawierają kwasy uszkadzające powierzchnię zębów, co prowadzi do ich łatwiejszego przebarwiania się
  • Buraki – pełne są butaniny, która nadaje im charakterystyczny czerwony kolor. Rzadkie spożywanie posiłków z buraków nie wpływa na długotrwałe przebarwianie się zębów.
  • Owoce jagód – czyli maliny, borówki, jagody – czasowo barwią jamę ustną.
  • Wino – najbardziej barwiące jest to czerwone. Zabarwianie się szkliwa spowodowane jest dużą ilością występujących w nich kwasów, w końcu wiemy że plamy po czerwonym winie są najtrudniejsze do sprania.
  • Herbata – każdy rodzaj herbaty wpływa na kolor zębów. Sporadyczne jej picie nie jest groźne, jednak jest to jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie, więc bywa zaparzany wielokrotnie w ciągu dnia przez każdego z nas.
  • Kawa – najgorsza jest całkowicie czarna. Osadza się na zębach i po kilku latach jej spożywania efekt widoczny jest na szkliwie. Jeżeli jest trudna do wyeliminowania z naszego codziennego życia to spróbujmy dolać do niej trochę tłustego mleka – pomoże w zneutralizowaniu jej barwiącego działania.
  • Tytoń – najbardziej popularna używka na świecie. Palenie papierosów powoduje poważne i stałe żółknięcie zębów, dodatkowo wpływa na psucie się zębów (wywołuje paradontozę) i nieświeży oddech. Rzucenie palenia jest jedną z trudniejszych rzeczy, ale zyska na tym nie tylko nasze szkliwo, ale i cały organizm i przyszłe zdrowie.

Najszybszym sposobem na pozbycie się przebarwień jest wybielanie zębów – nie kosztuje wiele, a pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem przez bardzo długi czas (o ile zadbamy o właściwą dietę).

Jak zachować biały uśmiech?

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button