Szukaj szczoteczki

Jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów?

Wybór szczoteczki do zębów powinien być dobrze przemyślany. To w końcu od niego będzie zależeć czystość i zdrowie naszej jamy ustnej. Nie warto wybierać najtańszych szczoteczek, jakie oferuje rynek, gdyż mogą one być przyczyną wystąpienia podrażnień. Najczęściej jednak okażą się nieskuteczne w dbaniu o zapewnienie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Stając przed wyborem mamy kilka możliwości. Podstawową kwestią jest to, czy pragniemy stać się posiadaczami szczoteczki manualnej czy elektrycznej. Na tę drugą nie wszyscy mogą sobie pozwolić ze względu na stosunkowo wysoką cenę, którą trzeba zapłacić jednorazowo za urządzenie. Jednak należy pamiętać o tym, że czyści ona zęby znacznie dokładniej. Jest to możliwe dzięki temu, że wykonuje więcej ruchów czyszczących na minutę. Osoba, która ma wprawę w myciu zębów i robi to wykorzystując odpowiednie techniki, jest w stanie wykonać do około 200 ruchów czyszczących na minutę. Dla porównania musimy podać, że najprostsza szczoteczka elektryczna wykonuje ich od 5.600 do 8.800, dodatkowo zapewniając od 20.000 do 40.000 pulsacji na minutę (ruchy dociskające włosie szczoteczki do powierzchni zębów). Jeśli weźmiemy do ręki bardziej zaawansowane modele szczoteczek elektrycznych, czyli modele soniczne, wartość ta wzrośnie aż do 31.000 do 62.000 ruchów wymiatających na minutę. Możemy także zakupić szczoteczkę ultradźwiękową, która działając na częstotliwości 1,6 MHz, pozwala na wykonanie 96.000.000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Taka prędkość dosłownie rozrywa łańcuchy bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Widzimy więc, że warto zatem zastanowić się nad tym, na uzyskaniu jakiego efektu zależy nam najbardziej. Dzięki temu łatwiej nam będzie określić, jaki model szczoteczki jest tym, czego potrzebujemy.

Wybierając szczoteczkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Oto one:

Twardość włosia

Znane są trzy stopnie twardości włosia w szczoteczce do zębów:

  • miękkie – przeznaczone dla dzieci i osób cierpiących na choroby dziąseł
  • średnie – skierowane do wszystkich osób dorosłych, jest to uniwersalny typ, pozwalający na dokładne wyczyszczenie zębów podczas standardowego mycia
  • twarde – stworzone do zadań specjalnych takich jak usuwanie kamienia nazębnego czy wybielanie zębów.

zakup szczotki

Stomatolodzy polecają stopień średni (medium). Jest on najbardziej popularny, ponieważ w odpowiednim stopniu czyści ścianki zębów bez ich nadmiernego podrażniania. Jednak osoby cierpiące na choroby zębów, bądź mające problem z silnymi przebarwieniami powinny skonsultować się w tej sprawie ze swoim stomatologiem. Pamiętać należy o tym, że szczoteczka z miękkim włosiem jest bardzo delikatna, jednak może pozostawiać wrażenie niedomytych zębów. Z kolei twarde włosie znakomicie czyści szkliwo i usuwa nawet największe przebarwienia. Niestety poprzez silne właściwości ścieralne może uszkadzać szkliwo i prowadzić do powstawania ubytków klinowych. Takie szczoteczki wskazane są wyłącznie do krótkotrwałego użytku.

Typy włosia

Poza stopniem twardości szczoteczki możemy również przyjrzeć się rodzajom włosia. Dzielą się one na:

  • włókna czyszczące – mają charakterystyczny zaokrąglony kształt; włoski posiadają również różną długość, krótsze czyszczą ścianki zębów, zaś dłuższe docierają do przestrzeni międzyzębowych
  • włókna polerujące – mają za zadanie nie tylko oczyścić zęby z zabrudzeń, ale również nadać połysk i wygładzić szkliwo; dzięki temu zęby stają się lśniące i dokładnie oczyszczone z zabrudzeń i bakterii.


Kształt szczoteczki do zębów będzie różnić się w zależności od tego, jaki model wybierzemy. Szczoteczki manualne mają podłużną główkę. Z kolei szczoteczki elektryczne zostały wyposażone w mniejszą, okrągłą główkę. Obejmuje ona jeden ząb w całości. Kształt główki szczoteczek sonicznych jest natomiast podłużny, co upodabnia je do modeli manualnych. Należy pamiętać także o tym, by rączka była odpowiednio giętka. Dzięki temu manewrowanie szczoteczką stanie się łatwiejsze i bardziej wygodne. Dzięki odpowiednio dopasowanym włóknom oraz stopniom twardości będziemy mogli przyglądać się z zadowoleniem jak czyste i gładkie są nasze zęby.

Jak prawidłowo myć zęby?

Kiedy wybierzemy już odpowiednią szczoteczkę, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, jak należy myć zęby, tak by proces ten był jak najbardziej skuteczny. Tylko wykorzystując w pełni właściwości urządzenia, będziemy w pełni usatysfakcjonowani uzyskanymi rezultatami. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, które porządkują wiedzę o najlepszych metodach mycia zębów, by cieszyć się odpowiednim wyczyszczeniem jamy ustnej. Oto one:

  • Myj zęby po każdym posiłku, jednak odczekaj co najmniej 3 minuty od jego zakończenia. Jeśli nie możesz tego zrobić, pamiętaj o tym, by szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem). W trakcie dnia możesz przepłukać usta wodą, co pozwoli pozbyć się chociaż części resztek spożywanych pokarmów.
  • Podziel zęby na cztery części i każdą szczotkuj dokładnie po 30 sekund. W modelach elektrycznych często możemy spotkać się z funkcją quadpacer, która sygnalizuje konieczność zmieniania czyszczonej ćwiartki jamy ustnej na kolejną.
  • Używaj ruchów półkolistych, aby dokładnie wymieść resztki jedzenia i osad. Istnieje kilka metod czyszczenia zębów. Ta jest najskuteczniejsza, ponieważ pozwala pozbyć się największej ilości zanieczyszczeń i osadów.
  • Pilnuj nacisku na ściankę szkliwa – nie może być on zbyt silny, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tkanek twardych zęba.


Pamiętaj również o tym, by wymieniać zwykłą szczoteczkę lub końcówkę do szczoteczki elektrycznej raz na 3 miesiące. Jeżeli zauważymy pierwsze oznaki zniszczenia, to zróbmy to od razu. Włosie nie może odstawać, gdyż czyszcząc takim urządzeniem nie będziemy skuteczni. Poza tym możemy poranić sobie dziąsła, co stanowi poważny problem.

Warto również zadbać o swoje zęby dzięki dodatkowym sposobom na ich oczyszczanie. Używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej wzmocni szkliwo i pomoże usunąć niedostępne dla szczoteczki zabrudzenia oraz bakterie. Najbardziej skuteczny w czyszczeniu trudno dostępnych przestrzeni jest zdecydowanie irygator, do którego zakupienia zachęcamy. Można go dostać w zestawie ze szczoteczką elektryczną lub samodzielnie.

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Sending
Ocena czytelników
5 (1 głos)

Dodaj komentarz