Jak dbać o swój sprzęt do higieny jamy ustnej?

Jak dbać o swój sprzęt do higieny jamy ustnej?Aby zęby miały się jak najlepiej, były czyste, białe i zdrowe konieczne jest wcześniejsze zadbanie o produkty do ich pielęgnacji. Dobrze dopasowana szczoteczka oraz odpowiednio dobrana pasta do zębów to klucz do perfekcyjnie czystej jamy ustnej. Jednak poza tym podstawowym krokiem warto również dodać do codziennej listy właściwą ich pielęgnację. Pozwoli ona najlepiej wykorzystać możliwości, jakie oferują nam produkty do higieny jamy ustnej.

Szczoteczka do zębów i jej pielęgnacja

Aby móc codziennie korzystać z czystej i bezpiecznej szczoteczki do zębów dobrze jest wcześniej zadbać o jej stan. Główka powinna być sztywna, a włosie proste i zwarte. Nie może się zbytnio wyginać, gdyż mogłoby w ten sposób podrażnić dziąsła. Przede wszystkim na szczoteczce nie powinno zostać nawet trochę pasty do zębów i resztek jedzenia po tym jak z niej skorzystamy. Jest to bardzo istotne, ponieważ niezadbana szczoteczka jest siedliskiem bakterii, które mogą powodować powstawanie pleśniawek, aft oraz próchnicy.

 • Najlepiej stawiać szczoteczkę w pozycji pionowej, tak aby nie stykała się z główkami innych szczoteczek obecnych w domu. Warto w tym celu zakupić specjalny pojemnik z wydzielonymi miejscami na kilka szczoteczek lub końcówek.
 • Po każdym użyciu płucz szczoteczkę pod strumieniem ciepłej wody, dzięki czemu usuniesz resztki pokarmów, pasty do zębów i bakterie.
 • Wymieniaj zwykłą szczoteczkę lub końcówkę do szczoteczki elektrycznej co około 3 miesiące (wcześniej, jeżeli zauważysz ślady niszczenia lub po niedawno przebytej chorobie infekcyjnej). Włosie najnowszych szczoteczek elektrycznych posiada ciekawą funkcję – blednąc informuje o konieczności wymiany główki.
 • Gdy szczoteczka upadnie na ziemię należy ją starannie wypłukać, a następnie wyparzyć, by pozbyć się bakterii.
 • Podczas podróży szczoteczka powinna być zapakowana do osobnego woreczka bądź specjalnego etui. Szczoteczki elektryczne czasami posiadają takie w zestawie.

Jak czyścić kubek do płukania jamy ustnej?

Niezadbany kubek jest siedliskiem bakterii, co sprawia, że staje się pokryty charakterystycznym biofilmem. Powinien być zawsze czysty, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Kubek warto wymienić gdy pojawią się na nim pęknięcia.

 • Po każdym użyciu wypłucz kubek pod strumieniem ciepłej wody, dzięki czemu pozbędziesz się z jego powierzchni bakterii.
 • Raz w tygodniu myj kubek płynem do mycia naczyń, by zachować go w odpowiedniej czystości.
 • Gdy pojawi się charakterystyczny nalot, umyj dokładnie kubek i wyparz go wrzątkiem.

Higieniczne korzystanie z pasty do zębów

Zarówno tubka jak i nakrętka zawsze powinna być czysta. Nieodpowiednio zadbany produkt do higieny jamy ustnej może być powodem występujących i nawracających chorób, nie tylko zębów i dziąseł, ale całego organizmu.

 • Zawsze zakręcaj otwór pasty zakrętką. Dzięki temu do środka nie dostaną się żadne bakterie, a pasta nie wyschnie.
 • 1-2 razy w tygodniu należy czyść nakrętkę i wylot tubki z zabrudzeń (najczęściej wytwarza się na niej biofilm).

Dbanie o czystość produktów jest bardzo istotne. Dzięki temu nie tylko dbamy o wygląd naszych zębów, ale i o zdrowie. Zanieczyszczona szczoteczka może być powodem pojawiających się aft czy próchnicy, właśnie dlatego dobrze jest poświęcić dwie minuty więcej w łazience, aby pozostawić swój sprzęt w idealnym stanie.

Jak dbać o swój sprzęt do higieny jamy ustnej?

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

2 komentarzy

 1. Zdarzało mi się doprowadzić kubek to stanu, w którym lepiej było na niego nie patrzeć. Myślałam, że to była tylko pasta, choć nie wiedziałam skąd się bierze. Dowiedziałam się teraz, że to biofilm.

 2. Czas kupić specjalny kubek na szczoteczki. Do tej pory nie myślałam o tym, czy to dobrze, że się ze sobą stykają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button