Historia szczoteczki ultradźwiękowej

Szczoteczki ultradźwiękowe powstały w wyniku ewolucji szczoteczek sonicznych. Są one najmłodszymi na rynku urządzeniami elektrycznymi do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, a przy tym także najszybszymi – potrafią działać na częstotliwości 1,6 MHz, która równa się 96 000 000 drgań na minutę. Dzięki swojej niesamowitej prędkości pracy, szczoteczki ultradźwiękowe nie tylko niezwykle skutecznie wymiatają ze szkliwa bakterie, ale również wykazują działanie terapeutyczne, to znaczy są w stanie poprawiać kondycję dziąseł, łagodzić stany zapalne jamy ustnej i pomagać użytkownikom w walce z wieloma innymi chorobami. Szczoteczki ultradźwiękowe dostępne są na rynku od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, jednak aby zagłębić się w ich historię, trzeba sięgnąć czasów przedwojennych.

Wynalezienie pierwszej szczoteczki elektrycznej

Jak zaznaczono na samym początku, szczoteczki ultradźwiękowe są młodszymi siostrami szczoteczek sonicznych, a te z kolei powstały na bazie klasycznych szczoteczek elektrycznych, czyli tych z okrągłymi główkami czyszczącymi. Pierwszą taką szczoteczkę stworzył już przed drugą wojną światową (w 1939 roku) szwajcarski naukowiec Philippe Guy Woog, a urządzenie w początkowym zamyśle miało służyć do codziennej pielęgnacji jamy ustnej jedynie osobom z aparatami ortodontycznymi oraz ograniczoną sprawnością motoryczną. Wynalazek Wooga szybko jednak zyskał w środowisku stomatologicznym spore uznanie, a wśród pacjentów popularność, co zaowocowało tym, że dokładnie dwadzieścia lat później szczoteczki elektryczne trafiły na rynek amerykański.

Za oceanem już w 1960 roku zaczęto produkować je na masową skalę (pierwszymi seryjnie produkowanymi urządzeniami były szczoteczki pod nazwą Broxodent), co jeszcze zwiększyło popularność urządzeń. W 1961 roku szczoteczki elektryczne po raz pierwszy zyskały bezprzewodową ładowarkę, natomiast w 1987 wyposażono je w obrotową końcówkę nazwaną Interplak. To był jednak dopiero początek drogi do stworzenia naprawdę zaawansowanego urządzenia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Ewolucja ze szczoteczki sonicznej

Pierwsze projekty szczoteczki sonicznej pojawiły się wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ostatecznie urządzenie zaprezentował światu w 1992 roku amerykański naukowiec Robert Bock. Nowy rodzaj szczoteczki szybko zyskał aprobatę stomatologów i konsumentów, a urządzenia soniczne od początku wejścia na rynek sprzedawały się doskonale. Od klasycznych szczoteczek elektrycznych odróżniały je trzy elementy: podłużna, a nie okrągła głowica czyszcząca, zdecydowanie wyższa prędkość pracy oraz zastosowanie do mycia fal dźwiękowych zamiast mechanicznego ścierania.

W 1992 roku firma Sonex Corporation „wypuściła” na rynek specjalną szczoteczkę, która z pozoru przypominała szczoteczki soniczne, ale pracowała na bazie fal ultradźwiękowych, nie dźwiękowych. Szczoteczka ta nosiła nazwę Ultima i niemal natychmiast Amerykańska Agencja Żywności i Leków uznała ją za niesamowicie skuteczną i bezpieczną w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Następczynią szczoteczki Ultima było urządzenie nazwane Ultrasonex – w przeciwieństwie do poprzednika, miało ono zainstalowane w swojej rękojeści silniczek, który pozwalał emitować mu podczas pracy nie tylko ultradźwięki, ale również fale dźwiękowe. Z biegiem czasu ten typ szczoteczek został ochrzczony przez specjalistów szczoteczkami ultradźwiękowymi.

Współczesne szczoteczki ultradźwiękowe

Firma Sonex Corporation sprzedała swoje patenty na szczoteczki ultradźwiękowe na początku XXI wieku marce Salton.Inc, która jednak wycofała się z produkowania urządzeń do pielęgnacji jamy ustnej w 2008 roku. Wówczas na rynku pojawiło się kilka nowych firm, które zaczęły dystrybuować tego typu urządzenia – najbardziej znane to Megasonex, Emmi-Dent oraz Smilex. Obecnie właściwie wszystkie szczoteczki ultradźwiękowe pracują jednocześnie z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych i wibracji sonicznych. Rynek zdominowała firma Megasonex, której urządzenia ultradźwiękowe są uważane przez specjalistów za jedyne godne zainteresowania.

Historia szczoteczki ultradźwiękowej

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.
Back to top button