Czym jest nić dentystyczna?
Nylonowa nić służąca do czyszczenia przestrzeni między zębowych zwana jest również nicią dentystyczną. Według badań usuwa aż 80% ogólnego zanieczyszczenia zębów. Popularna już od XIX wieku pomaga zachować idealną czystość w jamie ustnej, szczególnie polecana przez stomatologów jako ważny dodatek kończący proces czyszczenia dziąseł. Pamiętać należy jednak, że nie jest ona zastępstwem dla dobrze znanej nam szczoteczki do mycia zębów.
Tło historyczne
Nić dentystyczna wynaleziona w 1819 roku przez amerykańskiego dentystę z Nowego Orleanu Levi Spear Parmlyego. Początkowo używał on nawoskowanych włókien jedwabiu. W 1898 roku firma Johnson & Johnson przejęła patent i rozpoczęła produkcję na dużo większą skalę uświadamiając społeczeństwo o korzyściach stosowania nici. Ponad 100 lat po wynalezieniu nici zdecydowano się na wymianę jedwabiu na dużo tańszy, a także bardziej efektywny nylon, którego używamy aktualnie. Ciekawe jest również pojawienie się tego produktu w powieściach (m.in. książce Jamesa Joyce’a „Ulysses”, gdzie bohater po codziennym szczotkowaniu zębów używał nici).
Korzyści stosowania
Stomatolodzy stwierdzili, że korzystanie z nici dentystycznej ma bardzo dobry wpływ na zdrowie zębów. Sugerują jej stosowanie raz dziennie (w przypadku specjalnych i trochę droższych nici można korzystać z nich wielokrotnie w ciągu dnia). Najlepiej, gdy najpierw użyta zostanie szczoteczka, a następnie nić. Pomoże to zredukować występowanie chorób dziąseł oraz nieświeżego oddechu.
Rodzaje nici dentystycznej
Producenci oferują nam dostęp do szerokiej gamy produktów do czyszczenia jamy ustnej. Nici dentystyczne możemy nabyć w różnych grubościach i smakach. Tak bogata oferta sprawia, ze czasami trudno nam zdecydować, co będzie dla nas najlepsze. Musimy podkreślić w tym miejscu, że wszystko zależy od tego, jak zbudowana jest nasza jama ustna. Przy ciasno ułożonych zębach najlepsza okaże się cienka nitka. Jeśli zaś mamy więcej miejsca pomiędzy zębami, możemy pozwolić sobie na zakup grubszej nici. Wątpliwości dotyczące tego, która grubość będzie dla nas odpowiednia, możemy rozwiać poprzez rozmowę z naszym lekarzem dentystą. Pomoże on dobrać nić odpowiednio do naszych potrzeb.
Typy nici dentystycznej
Możemy spotkać się z kilkoma typami nici dentystycznej. Oto one:
- woskowane – są one nasączone lub pokryte warstwą wosku; należy je stosować po dokładnym wyszczotkowaniu zębów
- niewoskowane – można ich używać bez uprzedniego umycia zębów
- z fluorem – dodatkowo chronią przed próchnicą zębów i paradontozą
- antybakteryjne – zapewniają usuwanie większej ilości bakterii z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej
- wybielające – wzmacniają efekt wybielania, które przeprowadzamy przy użyciu innych produktów takich jak pasty do zębów czy szczoteczki elektryczne z
- końcówkami whitening
- miętowe – zapewniają odświeżenie oddechu.
Poza tym nie bez znaczenia jest grubość nici dentystycznych. Warto odpowiednio dopasować ją do wielkości naszych przestrzeni międzyzębowych, aparatów ortodontycznych czy mostów. Jeśli zależy nam na tym, by efekt, jaki uzyskamy był w pełni zadowalający, możemy posłużyć się nićmi typu Super Floss. Ich skuteczność wynika z tego, że posiadają one strukturę gąbki, co sprawia, że rozszerzają się w kontakcie ze śliną. Zapewniają dzięki temu doskonałe czyszczenie trudno dostępnych przestrzeni wewnątrz jamy ustnej. Jeśli natomiast nasze zęby ściśle do siebie przylegają, dobrze jest wybrać cienką nić dentystyczną, która spokojnie zmieści się pomiędzy nie. Możemy z niej korzystać także wtedy, gdy mamy tendencję do krwawienia dziąseł. Ważne, by nić dentystyczna bez problemu wchodziła między zęby. Nie należy nigdy wciskać jej na siłę, bo możemy w ten sposób zrobić sobie krzywdę.
Prawidłowe użytkowanie
Warto dowiedzieć się przed pierwszym użyciem nici w jaki sposób należy się nimi obchodzić. Początkowo ludzie mylnie postanawiają wykonywać ruch przód-tył trzymając nić obu dłoniach i na przemian nimi pociągając. Takiego użytkowanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń dziąseł. Najlepszy sposób na czyszczenie dziąseł, to umieszczenie nici pomiędzy zębami i przesuwanie ich od powierzchni zębów aż do dziąseł. Ruch nazywa się „góra-dół” i powinien być wykonywany równocześnie przez obie dłonie. Tym sposobem powtarzamy czynność od trzech do maksymalnie czterech razy w każdym czyszczonym miejscu. Warto również zaopatrzyć się w rączkę na którą nakładamy nić, pomaga nam szybciej i wygodniej zająć się całym procesem mycia zębów.
Kto może korzystać z nici dentystycznej?
Poza dziećmi do 10 roku życia każdy może korzystać z nici dentystycznej. Wszyscy dorośli powinni to robić, gdyż nić dentystyczna pozwala usunąć resztki pokarmów, osady i zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc. Zapobiegamy w ten sposób namnażaniu się bakterii, mogących powodować choroby zębów i dziąseł. Czasami zdarza się tak, że z powodu niepełnosprawności nie możemy korzystać z czyszczenia zębów nicią dentystyczną przy użyciu dwóch dłoni. Warto wtedy zakupić specjalne uchwyty na nici, które pozwolą nam nitkować zęby, używając do tego wyłącznie jednej ręki. Poza nićmi dentystycznymi możemy zwrócić uwagę także na wykałaczki dentystyczne. Stanowią one alternatywę dla nici dentystycznych. Tak jak one pozwalają wyczyścić przestrzenie międzyzębowe.
Cena nici dentystycznej
Koszt z jakim musimy się liczyć decydując się na zakup nici dentystycznej, będzie zależeć przede wszystkim od jej grubości oraz firmy, która wypuściła dany produkt na rynek. Najtańsze nici dentystyczne spotkamy w drogeriach. Ich cena to czasami zaledwie 5 złotych. Jeśli zależy nam na bardziej sprawdzonym produkcie, możemy wybrać nitkę, która kosztuje około 16-20 złotych. Przede wszystkim powinna nas interesować nie cena, ani nawet nie producent, ale grubość nici. To właśnie ten parametr najlepiej określa nasze potrzeby.
Podsumowanie
Samo szczotkowanie zębów szczoteczką nie wystarcza, by utrzymać jamę ustną w odpowiedniej czystości. Nitkowanie zębów stanowi doskonałe uzupełnienie tej czynności. Dzięki takiemu podejściu lepiej usuniemy płytkę nazębną, osad, zanieczyszczenia i resztki pokarmowe nawet z trudno dostępnych miejsc, co pozwoli nam dłużej zachować zdrowie i piękny wygląd naszych zębów.
Nić dentystyczna to produkt tak samo kultowy, co chyba nigdzie nie spotykany, poza filmami. W sumie lepiej jest już kupić sobie irygator, zamiast kompletnie nie doczyszczać przestrzeni międzyzębowych, jak się nie ma do tego głowy.
Jak kupować nici, to tylko takie, które dają nam gwarancję niestrzępienia się. Nie ma nic bardziej irytującego od rwącej się nici dentystycznej.
Najlepiej jest korzystać z nici z woskiem dentystycznym, ułatwia przesuwanie jej i nie podrażnia dziąseł.