Szukaj szczoteczki

Czym jest nić dentystyczna?

nić dentystycznaNylonowa nić służąca do czyszczenia przestrzeni między zębowych zwana jest również nicią dentystyczną. Według badań usuwa aż 80% ogólnego zanieczyszczenia zębów. Popularna już od XIX wieku pomaga zachować idealną czystość w jamie ustnej, szczególnie polecana przez stomatologów jako ważny dodatek kończący proces czyszczenia dziąseł. Pamiętać należy jednak, że nie jest ona zastępstwem dla dobrze znanej nam szczoteczki do mycia zębów.

Tło historyczne

Nić dentystyczna wynaleziona w 1819 roku przez amerykańskiego dentystę z Nowego Orleanu Levi Spear Parmlyego. Początkowo używał on nawoskowanych włókien jedwabiu. W 1898 roku firma Johnson & Johnson przejęła patent i rozpoczęła produkcję na dużo większą skalę uświadamiając społeczeństwo o korzyściach stosowania nici. Ponad 100 lat po wynalezieniu nici zdecydowano się na wymianę jedwabiu na dużo tańszy, a także bardziej efektywny nylon, którego używamy aktualnie. Ciekawe jest również pojawienie się tego produktu w powieściach (m.in. książce Jamesa Joyce’a „Ulysses”, gdzie bohater po codziennym szczotkowaniu zębów używał nici).

Korzyści stosowania

nić dentystycznaStomatolodzy stwierdzili, że korzystanie z nici dentystycznej ma bardzo dobry wpływ na zdrowie zębów. Sugerują jej stosowanie raz dziennie (w przypadku specjalnych i trochę droższych nici można korzystać z nich wielokrotnie w ciągu dnia). Najlepiej, gdy najpierw użyta zostanie szczoteczka, a następnie nić. Pomoże to zredukować występowanie chorób dziąseł oraz nieświeżego oddechu. Możemy również zdecydować jakiego rodzaju nić dentystyczna nam bardziej pasuje – woskowana czy niewoskowana. Nić woskowana powinna być stosowana jedynie po uprzednim umyciu zębów, zaś niewoskowana może być użyta samodzielnie bez ograniczeń.

Prawidłowe użytkowanie

Warto dowiedzieć się przed pierwszym użyciem nici w jaki sposób należy się nimi obchodzić. Początkowo ludzie mylnie postanawiają wykonywać ruch przód-tył trzymając nić obu dłoniach i na przemian nimi pociągając. Takiego użytkowanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń dziąseł. Najlepszy sposób na czyszczenie dziąseł, to umieszczenie nici pomiędzy zębami i przesuwanie ich od powierzchni zębów aż do dziąseł. Ruch nazywa się „góra-dół” i powinien być wykonywany równocześnie przez obie dłonie. Tym sposobem powtarzamy czynność od trzech do maksymalnie czterech razy w każdym czyszczonym miejscu. Warto również zaopatrzyć się w rączkę na którą nakładamy nić, pomaga nam szybciej i wygodniej zająć się całym procesem mycia zębów.