Wybór właściwej pasty do zębów – na co zwrócić uwagę?

pastyOdpowiednie podejście do codziennej pielęgnacji jamy ustnej ma wpływ nie tylko na stan i wygląd naszych zębów, ale również na nasze zdrowie. Poza odpowiednio dobraną szczoteczką do zębów dobrze jest dostosować właściwą pastę do zębów. Jej rodzajów jest bardzo wiele, tak samo jak przeznaczeń. Dlatego przed jej zakupem warto jest skonsultować się ze stomatologiem, który oceni nasze uzębienie i pomoże dobrać produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Skład i cechy charakterystyczne past do zębów

Wyróżniamy kilka typów past do zębów. Najczęściej spotykana ma konsystencję gęstej śmietany. Kupić ją możemy w większości sklepów i drogeriach. Spotykamy również pasty żelowe (najczęściej przeznaczone dla dzieci), w sprayu (świetnie sprawdzają się podczas podróży), w proszku oraz w formie tabletek do czyszczenia zębów. To jaki rodzaj wybierzemy jest jedynie naszą preferencją.

Warto również zwrócić uwagę na skład pasty do zębów. Najczęściej występują w niej składniki:

• Polerujące – oczyszczają z osadu powierzchnię zębów.
  • Ścierne – usuwają płytkę nazębną oraz przebarwienia.
  • Pieniące – obniżają napięcie powierzchniowe (co ułatwia usuwanie zabrudzeń).
  • Związki fluoru – działają przeciwpróchniczo i ochronnie.
  • Przeciwdrobnoustrojowe – spowalniają rozwój płytki nazębnej oraz chronią przed bakteriami, wirusami oraz działają przeciwzapalnie.
  • Uzupełniające – to dodatki mające za zadanie nadać paście odpowiedni wygląd, smak, zapach oraz gęstość.
  • Woda – jest rozpuszczalnikiem.

Rodzaje past do zębów

Pasty do zębów dzielą się na kilka rodzajów, ich działanie skierowane jest do konkretnej grupy osób, dlatego warto zapoznać się z  nimi wszystkimi, aby wiedzieć jak szeroki wybór posiadamy.

Rodzaje past do zębów:

• pasty dla dzieci
  • pasty tradycyjne
  • pasty organiczne
  • pasty ziołowe
  • pasty homeopatyczne
  • pasty wybielające
  • pasty remineralizujące
  • pasty przeznaczone do nadwrażliwych zębów
  • pasty przeciw paradontozie

Warto również zwrócić na współczynnik RDA oraz REA. Są to skróty określające moc ścieralności danego produktu dla zębiny oraz szkliwa. Jeżeli pasta ma wartość RDA pomiędzy 30 a 70, to uważana jest za pastę delikatną, skierowaną do wrażliwych zębów, zaś pasty posiadające współczynnik RDA > 100 mają bardzo wysoki stopień ścieralności, takie pasty doskonale nadają się do wybielania szkliwa i skutecznie usuwają nawet największe przebarwienia.

Dla osoby stosującej tradycyjną pastę do zębów i nie posiadającą problemów z dziąsłami ani szkliwem zaleca się stosowanie produktu o wartości RDA=50.