Proste zęby, czyli jak wybrać idealny aparat ortodontyczny

uśmiechWizyty u ortodonty były zazwyczaj skierowane do osób z poważnymi wadami zgryzu. Na miejscu badano stopień jej zaawansowania i dobierano właściwy aparat będący niestety często przedmiotem wstydu. Czasy się jednak zmieniły, aparat ortodontyczny stał się rzeczą popularną, zaś o pięknych, równych zębach marzą wszyscy – zarówno młodzież jak i dorośli.

Taka decyzja nie może być jednak podjęta samodzielnie – do ortodonty wysłać nas może lekarz stomatolog, który wcześniej ustali rodzaj wady i właściwy sposób jej leczenia.

Kiedy do ortodonty?

Rodzice zawsze troszczą się o swoje dzieci, jednak nie zawsze posiadają właściwe informacje dotyczące pierwszych wizyt u lekarzy specjalistów, które powinno mieć za sobą dziecko. Uznają, że właściwym momentem będzie ten, kiedy dziecko posiada już cały zestaw stałych zębów. Nie jest to jednak prawda.

Idealnym momentem na pierwszą wizytę u ortodonty będzie 3 rok życia dziecka. Podczas takiej wizyty lekarz sprawdza ustawienie łuków zębowych oraz pomaga w wyćwiczeniu właściwych nawyków, które będą miały późniejszy wpływ na właściwy rozwój mięśni i układu zębów.

Ważną częścią wizyty jest ustalenie czy dziecko nie ma nawyku ssania kciuka, smoczka bądź czy wciąż nie korzysta z butelki (dzieci powinny oduczyć się tego maksymalnie do 2 roku życia). Jeżeli taki zwyczaj wciąż się utrzymuje, wtedy lekarz prezentuje rodzicom odpowiednie techniki mające na celu oduczyć dziecko złych zachowań. Pomoże to skorygować powstające wady zgryzu. W sytuacji kiedy wada ta jest już trochę pogłębiona, to może zalecić zakup specjalnego prostego aaparat ortodontycznyparatu ortodontycznego przypominającego smoczek, tzw. płytki przedsionkowej.

Nad wadami zgryzu ortodonta pracuje do ok. 11 – 12 roku życia dziecka – wtedy to pobudza zęby do wzrostu, prostuje je, wyrównuje, dzięki czemu w późniejszych latach nie będziemy zmagać się już z żadnymi problemami. Brak wady zgryzu wpływa nie tylko na ich wygląd, ale ma również funkcje zdrowotne – proste i zadbane są rzadziej narażone na ataki próchnicy.

Jaki aparat?

Aparaty ortodontyczne dzielimy na dwa główne rodzaje: ruchome oraz stałe.

Ruchome aparaty, czyli aparaty czynnościowe są przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych. Są one ruchome i wyjmowane. Zaleca się je nosić w nocy oraz przez kilka godzin w ciągu dnia. Pobudzają one wzrost zębów we właściwym kierunku i pod właściwym kątem. Należy pamiętać o tym, że wczesne leczenie małych wad pozwala na pozbycie się większego problemu, który mógłby wystąpić w przyszłości.

Stałe aparaty przeznaczone są dla osób starszych, posiadających już stałe uzębienie. Zakładane i ściągane są tylko przez ortodontę. Wyróżniamy kilka stałych aparatów:

• metalowe, są w kolorze srebrnym lub złotym. Lekarz może założyć do niego gumki w wybranym przez nas kolorze;
  • estetyczne, są robione w odcieniu zębów. Noszenie tego typu aparatu wymaga zrezygnowania z potraw i napojów barwiących, ponieważ mogą zostawiać odbarwienia na gumkach;
  • bezligaturowe, są to najnowsze aparaty ortodontyczne charakteryzujące się wymianą gumek na o wiele bardziej wygodne klapki. Aparat tego typu leczy zęby szybciej, dzięki czemu nosimy go o wiele krócej od poprzednich;
  • lingwalne jest to aparat językowy całkowicie niewidoczny dla osób postronnych;

Odpowiednio dopasowany aparat ortodontyczny i właściwe o niego dbanie jest kluczem do sukcesu i wcześniejszego wyleczenia naszej wady. Warto jest więc poświęcić na to trochę czasu, pozwoli to ostatecznie cieszyć się pięknym, zdrowym, hollywoodzkim uśmiechem.