Szukaj szczoteczki

Profesjonalne wybielanie zębów – wady i zalety

4 lipca 2017

Jeżeli szukasz sposobu na wybielenie zębów, a domowe metody Cię zawiodły bądź nie chcesz ich stosować – możesz jeszcze sięgnąć po paski i żele wybielające. Jeśli jednak i one nie spełnią twoich oczekiwań, bądź jeśli oczekujesz profesjonalnego i kompleksowego podejścia do twojego problemu – udaj się do stomatologa. To u niego można osiągnąć najlepsze efekty wybielania, a sam zabieg jest obarczony najmniejszym ryzykiem powikłań – w końcu odbywa się pod kontrolą specjalisty. Dentyści proponują dwa sposoby wybielania zębów w swoich gabinetach – czy warto się na nie skusić?

Pierwsza wizyta

Niezależnie od tego, czy twoje zęby będą wybielane metodą nakładkową czy metodą naświetlania, pierwsza wizyta u dentysty ma charakter konsultacyjny. Specjalista dokładnie obejrzy twoje zęby, uzupełni wszystkie ubytki, oczyści uzębienie z płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Oceni także, czy nie ma przeciwwskazań do wybielania, takich jak zapalenie dziąseł czy nadwrażliwość zębów. Następnie, uwzględniając twoje możliwości finansowe i stan zębów, zaleci najlepszą dla ciebie metodę wybielania.

Wybielanie nakładkowe

W przypadku wybielania metodą szynową, od pacjenta pobrany zostaje odcisk zębów, z którego technik dentystyczny stworzy następnie przeźroczyste, winylowe szyny wielorazowego użytku. Na kolejnej wizycie szyny są mierzone (bardzo ważne jest, by były dokładnie dobrane – wtedy środek wybielający nie będzie drażnił dziąseł), a jeśli są dobre – pacjent otrzymuje je wraz ze środkiem wybielającym. Najczęściej jest to nadtlenek karbamidu w stężeniu około 10 – 15%. Tak wykonaną szynę, pacjent musi nosić zgodnie z zaleceniami stomatologa, zazwyczaj przez około cztery godziny dziennie (bądź przez całą noc) przez okres od siedmiu do dwudziestu jeden dni. Niektórzy dentyści zalecają stosowanie kuracji przypominającej co kilkanaście miesięcy i nakazują wtedy zakładanie nakładek na jeden – dwa dni. Ta metoda pozwala wybielić zęby o dwa – trzy tony. Podczas jej stosowania oraz przez okres co najmniej trzech dób po zakończeniu zabiegów, zalecane jest stosowanie tzw. białej diety. Tego typu wybielanie zębów utrzymuje się zazwyczaj od kilku miesięcy do roku.

Wybielanie metodą naświetlania

Ta metoda jest najskuteczniejszym sposobem na szybkie i intensywne wybielenie zębów. Polega na nałożeniu na nie substancji wybielającej, jaką jest najczęściej nadtlenek wodoru w stężeniu ok. 35%, zabezpieczeniu dziąseł i naświetlaniu tak przygotowanej jamy ustnej lampą, zazwyczaj hybrydową bądź laserem. Zabieg trwa od dwudziestu do czterdziestu minut i pozwala na rozjaśnienie zębów o kilka, a niekiedy nawet kilkanaście tonów. Stomatolog wybieli także zęby martwe. Przez co najmniej trzy doby po wykonaniu wybielania, należy stosować tzw. białą dietę. Efekt zabiegu, przy właściwym dbaniu o higienę jamy ustnej i rezygnacji z używek, utrzyma się nawet dwa lata.

Zalety wybielania zębów u stomatologa

Wśród zalet profesjonalnego wybielania zębów znajdują się:

  • fakt, od razu wiemy jaki kolor uzyskają nasze zęby,
  • szybkie efekty – w przypadku wybielania metodą naświetlania widoczne od razu po wyjściu od stomatologa,
  • efekt utrzymujący się od kilku miesięcy do nawet dwóch lat,
  • zabieg jest wykonywany pod okiem profesjonalisty, który odpowiednio poradzi sobie z ewentualnymi skutkami ubocznymi,
  • pewność, że nie mamy przeciwwskazań do wybielania.

Wady wybielania zębów u stomatologa

Wśród wad profesjonalnego wybielania zębów można wymienić:

  • fakt, że nasze zęby, szczególnie w przypadku wybrania metody naświetlania, staną się o wiele jaśniejsze. Choć jest to oczywiście efekt pożądany – jest nagły i może wywołać negatywne reakcje otoczenia,
  • cena – w porównaniu do metod domowych wysoka,
  • konieczność wyjścia do stomatologa,
  • zabiegi mogą wywoływać przejściową nadwrażliwość zębów, bądź inne negatywne konsekwencje.

Jak widać, żadna metoda wybielania zębów nie jest w stu procentach pozbawiona skutków ubocznych. Rozjaśnianie uśmiechu pod okiem specjalisty na pewno minimalizuje ryzyko ich wystąpienia. Jeśli natomiast jakieś negatywne konsekwencje się pojawią – stomatolog na pewno sobie z nimi poradzi. Profesjonalne wybielanie zębów pozostaje najbezpieczniejszą metodą dokonania tego zabiegu.