Pasty na nadwrażliwość – czy rzeczywiście działają?

23 października 2017

Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyczy około 40% dorosłych polaków. Objawia się on odczuwaniem przeszywającego, intensywnego bólu podczas spożywania pokarmów i napojów gorących, zimnych, kwaśnych bądź ostrych. Jest to dolegliwość, którą można z pomocą stomatologa skutecznie leczyć. Czy da się jednak zwalczyć ją w domu przy użyciu specjalistycznych past?

Przyczyny nadwrażliwości zębów

Zęby stają się nadwrażliwe, gdy odsłonięciu ulega ich wrażliwa tkanka – zębina. Wtedy kanaliki zębinowe, zostają wystawione na kontakt z substancjami zewnętrznymi – co skutkuje odczuwaniem bólu. Najczęściej przyczynami odsłonięcia zębiny są próchnica, bruksizm, recesja dziąseł oraz wady zgryzu. Do powstania nadwrażliwości może prowadzić:

• używanie szczoteczki do zębów z twardym włosiem,
  • niewłaściwa technika szczotkowania,
  • zła dieta – pocie napojów gazowanych, spożywanie produktów wysokoprzetworzonych,
  • stosowanie past do zębów z wysokim współczynnikiem RDA,
  • częste wymioty,
  • obgryzanie paznokci, długopisów,
  • nadmierna higiena jamy ustnej,
  • niedostateczna higiena jamy ustnej,
  • mikrouszkodzenia zębów.

Leczenie nadwrażliwości zębów w domu

By zlikwidować problem nadwrażliwości zębów, należy wyleczyć jego przyczynę. Czy można zrobić to w domu? To zagadnienie zbadał naukowiec dr David Lecenson z New York University College of Dentistry w Stanach Zjednoczonych.

Wraz z zespołem, przebadał on 2436 pacjentów, którzy przez określony czas stosowali pasty przeciw nadwrażliwości. Okazuje się, że ich skuteczności zależy od rodzaju zastosowanej substancji aktywnej. Produkty zawierające związki strontu nie przynoszą pozytywnych efektów. Te, w których składzie umieszczono:

• związki potasu,
  • argininę,
  • fluorek cyny,
  • krzemian fosforu

faktycznie natomiast pomagają zwalczać nadwrażliwość!

Jeżeli cierpisz na nadwrażliwość zębów – pamiętaj, że jest to problem, który możesz leczyć. Rozpocznij od stosowania odpowiednio dobranej pasty, a następnie udaj się do stomatologa który oceni, jakie kroki należy podjąć w twoim przypadku.