Jak wybrać idealną szczoteczkę do zębów?

Twardość włosia

Znane są trzy stopnie twardości włosia w szczoteczce do zębów:

miękkie

przeznaczone dla dzieci i osób cierpiących na choroby dziąseł

średnie

skierowane do wszystkich osób dorosłych – jest to uniwersalny typ

twarde

stworzone do zadań specjalnych

koncowkiStomatolodzy polecają stopień średni (medium), jest on najbardziej popularny, ponieważ w odpowiednim stopniu czyści ścianki zębów bez ich nadmiernego podrażniania. Jednak osoby cierpiące na choroby zębów, bądź mające problem z silnymi przebarwieniami powinny skonsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem. Pamiętać należy o tym, że szczoteczka z miękkim włosiem jest bardzo delikatna, jednak może pozostawiać wrażenie niedomytych zębów. Z kolei twarda szczoteczka znakomicie czyści szkliwo i usuwa nawet największe przebarwienia, niestety poprzez silne właściwości ścieralne może uszkadzać płytkę i prowadzić do powstawania ubytków klinowych. Takie szczoteczki wskazane są do krótkotrwałego użytku.

Typy włosia

Poza stopniem twardości szczoteczki możemy również przyjrzeć się rodzajom włosia. Dzielą się one na:

włókna czyszczące

włókna czyszczące, mają charakterystyczny zaokrąglony kształt. Włoski mają również różną długość – krótsze czyszczą ścianki zębów, zaś dłuższe docierają do przestrzeni międzyzębowych

włókna polerujące

mają za zadanie nie tylko oczyścić zęby z zabrudzeń, ale również nadać połysk i wygładzić szkliwo. Dzięki temu zęby są lśniące i dokładnie oczyszczone z zabrudzeń i bakterii

Kształt szczoteczki powinien być podłużny, zaś rączka odpowiednio giętka. Dzięki odpowiednio dopasowanym włóknom oraz stopniom twardości będziemy mogli przyglądać się z zadowoleniem jak czyste i gładkie są nasze zęby.

Jak prawidłowo myć zęby?

Mamy już odpowiednią szczoteczkę, jednak jak myć zęby, aby być w pełni usatysfakcjonowanym? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad:

• Myj zęby po każdym posiłku, jednak odczekaj co najmniej 3 minuty od jego zakończenia
  • Podziel zęby na cztery części i każdą szczotkuj dokładnie po 30 sekund
  • Używaj ruchów półkolistych, aby dokładnie wymieść resztki jedzenia i osad
  • Pilnuj nacisku na ściankę szkliwa – nie może być zbyt silny, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia tkanek twardych zęba

Pamiętaj również o wymienianiu szczoteczki co trzy miesiące. Jeżeli zauważymy pierwsze oznaki zniszczenia, to zróbmy to od razu.

Warto również zadbać o swoje zęby dzięki dodatkowym sposobom na ich oczyszczanie. Używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej wzmocni szkliwo i pomoże usunąć niedostępne dla szczoteczki zabrudzenia oraz bakterie.