Jak działa wybielanie zębów węglem?

13 października 2017

Kto z nas nie marzy o białym uzębieniu! Jest on zdecydowanie najprostszą drogą do nowych znajomości i życiowych sukcesów – dlatego tak bardzo go pożądamy. Niestety, wybielenie zębów to dość droga sprawa. Na apteczne produkty sprawdzonych marek należy przeznaczyć ok. 100 – 200 złotych, a rozjaśnianie uzębienia u stomatologa może kosztować nawet kilka tysięcy! Dlatego nadal popularne są domowe sposoby na rozjaśnienie zębów – a wśród nich, wybielanie węglem aktywnym. Czy jest ono bezpieczne i skuteczne?

Na czym polega wybielanie węglem?

Żeby wybielić zęby węglem, musisz zakupić go w aptece bez recepty. Dostępny jest on w formie wygodnych kapsułek, bądź tabletek.

Zrobienie wybielającej pasty jest dziecinnie proste. Wystarczy wysypać do miseczki zawartość kapsułek, bądź rozgnieść w niej tabletki i dodać do tego kilka kropli wody. Substancja powinna być na tyle gęsta, by można ją było nałożyć na szczoteczkę. Z gotową mieszanką możemy zrobić dwie rzeczy:

• wyszczotkować zęby jak zwykłą pastą (ale nie zamiast!),
  • nałożyć ją na uzębienie i pozostawić kilka minut.

Czynność należy powtarzać co najmniej kilka razy w tygodniu. Czy wybielanie węglem aktywnym daje wymarzone skutki?

Wybielanie zębów węglem aktywnym – efekty

Opinie na temat tego wybielania węglem są mieszane. Niektórzy pokazują zdjęcia rozjaśnianego uśmiechu inni – mówią, że nie działa. Nie wiadomo także, która metoda korzystania z pasty węglowej jest skuteczniejsza.

Bezpieczeństwo wybielania

Nakładanie pasty węglowej na zęby i pozostawianie jej na nich na kilka minut raczej nie powinno zaszkodzić. Inne skutki może przynieść natomiast szczotkowanie nią uzębienia. Drobinki węgla będą wtedy mechanicznie usuwać osady – razem ze szkliwem.

Węgiel jest natomiast stuprocentowo bezpieczny dla dziąseł, a mimo swojego mocnego koloru, nie pozostawia w jamie ustnej żadnych śladów.

Węgiel połknięty w małych ilościach nie jest szkodliwy, jest to jednak substancja lecznicza. Pamiętaj, żeby podczas korzystania z niej, dokładnie ją odpluwać.

Nie można być pewnym efektów, jakie osiągnie się przez wybielanie zębów węglem aktywnym. Możesz ją wypróbować – ale lepiej w formie nałożenia pasty węglowej na zęby. Zanim jednak zaczniesz, skonsultuj się ze stomatologiem – być może poleci on inny, skuteczniejszy i bezpieczniejszy sposób na wybielanie.