Jak 5 – latki powinny dbać o swoje zęby?

chłopiec myje zębyRodzice powinni pamiętać, że najważniejsze jest to, aby nauczyć dziecko myć zęby rano i wieczorem. Najlepiej, aby nie wykonywało tej czynności za karę, dobrze jest wymyślić związaną z tym zabawę. 5-latki mogą już próbować samodzielnie wykonywać tę czynność, jednak nadzór jednej osoby dorosłej jest niezbędny.

Warto jest zwrócić uwagę na kilka rzeczy przed nauką mycia zębów.

Idealna szczoteczka do zębów

Podczas zakupu szczoteczki dla dziecka warto jest wziąć kilka punktów pod uwagę. Po pierwsze powinna być przeznaczona dla dzieci w wieku odpowiadającym naszemu. Wtedy mamy pewność o jej bezpieczeństwie i odpowiednim materiale. Nie ma znaczenia czy wybierzemy szczoteczkę manualną czy elektryczną – ta druga jest droższa, jednak dużo lepiej usuwa zabrudzenia, zaś jej obsługa jest podobna do obsługi ręcznej szczoteczki. Wybrany produkt może być kolorowy, we wzroki lub postacie z kreskówek. Na rynku dostępne są również szczoteczki wygrywające melodie. Te wszystkie dodatki mogą się wydawać nam niepotrzebne, jednak z pewnością zachęcą dziecko do mycia zębów i sprawią, że będzie to robiło często i chętnie.

szczoteczki dla dzieciPoza kolorowymi dodatkami można również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje jakie pełni szczoteczka, lepiej wybrać taką, która ma również opcję czyszczenia języka oraz wewnętrznej strony policzków. Jednak takie czyszczenie koniecznie powinno być wykonywane przy nadzorze osoby dorosłej.

Warto pamiętać, że każdą szczoteczkę (lub główkę) należy wymieniać co 1 – 2 miesiące. Po tym czasie włosie staje się zbyt miękkie i myje powierzchnię zębów niedokładnie.

Dodatkowa higiena jamy ustnej

Świetnym pomysłem jest zakup szczoteczki zawierającej dodatkowe funkcje czyszczące – powierzchni języka oraz policzków. Poza tym codzienne mycie zębów możemy wzbogacić o nitkowanie i płukanie jamy ustnej. Na rynku dostępne są specjalne płyny do płukania dla dzieci (mają ciekawe, owocowe smaki i nie zawierają alkoholu). Używanie nici dentystycznej można rozpocząć po wyjściu pierwszego trzonowca stałego. Wtedy uczymy dziecko prawidłowej techniki czyszczenia – dziecko ćwiczy na przestrzeni międzyzębowej pomiędzy szóstką, a ostatnim zębem mlecznym.

Tak przygotowany pięciolatek z radością i ekscytacją będzie oczekiwał mycia zębów. Dlatego zadbanie o właściwe podejście będzie z czasem procentowało na korzyść zdrowia naszej pociechy.