Czym są pasty bez fluoru?

pasty bez fluoruFluor – cichy nieprzyjaciel organizmu. Większość past do zębów zawiera właśnie fluor. Jego działanie nie zawsze spotyka się aprobatą dorosłych, dlatego stworzono specjalne pasty nie zawierające fluoru. Stosuje się je dokładnie tak samo – poprzez nałożenie na szczoteczkę do zębów i dokładne wymycie zębów wraz z dziąsłami. Są jednak zdrowsze, do tej pory nie znaleziono żadnych przeciwwskazań dotyczących ich stosowania. Nadają się dla dorosłych, a także dzieci bez ograniczeń wiekowych.

Fluor pod mikroskopem

Badacze twierdzą, że korzystanie z pasty do zębów w małych dawkach nie jest niebezpieczne, fluor ma działanie bakteriobójcze. Niestety nie powstrzymuje on próchnicy. Udowodnili również ,ze fluor działa jedynie dla ludzi do dwudziestego roku życia, późniejsze zęby stałe nie reagują już na jego obecność, a czasami wręcz przeciwnie – zaczynają się od fluoru niszczyć. Czego należy się bać? Fluorozy. Sprawia, że na zębach zaczynają pojawiać się małe plamki, które powoli zmieniają barwę na ciemniejszą, a w efekcie końcowym prowadzą do kruczenia się zęba. Przez fluor szczoteczka do zębów szybciej się zużywa, a plomby wytrzymują na swoim miejscu o wiele krócej.

Bezpieczna pasta do zębów

pasta do zębówJest to pasta zazwyczaj stworzona wyłącznie z naturalnych składników mających na celu pozbycie się bakterii, oczyszczenie płytki nazębnej i pozostawienie świeżego i zdrowego oddechu. Najpopularniejsza pasta to ajurwedysjka z wyciągiem z goździka. Z równą skutecznością działa ochronnie na szkliwo zębów. Każda szczoteczka, nawet szczoteczka elektryczna nie zniszczy się. W internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na stworzenie własnej pasty do zębów. Dla osób, które posiadają trochę więcej czasu może to być doskonały sposób na zajęcie dla siebie i dla dzieci – tworzenie produktów, które będzie używała potem cala rodzina może być nie lada zabawą.

Pasta dla każdego

Po pastę bez fluoru przede wszystkim powinny sięgać dzieci, osoby niepełnosprawne oraz kobiety w ciąży. To dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym nadmiarem fluoru w organizmie. Dzieci nie posiadają również nawyku wypluwania pasty i dokładnego płukania buzi, więc pewne ilości mogłyby zostać połknięte. To z kolei może prowadzić do powikłań ze zdrowiem i samopoczuciem. Pasty bez fluoru są ogólnie dostępne w wielu miejscach (apteki, drogerie, centra handlowe), więc zdobycie ich nie jest trudne. Podczas wybierania odpowiedniej pasty, można również zadbać o dobór akcesoriów do pielęgnacji jamy ustnej – płyny do płukania czy szczoteczka do zębów.