Czy poziom pH w jamie ustnej ma znaczenie?

13 września 2017

Poziom pH w naszej jamie ustnej nie pozostaje bez znaczenia dla jej zdrowia. By móc cieszyć się zębami bez ubytków oraz mocnymi dziąsłami – warto zadbać, by był on odpowiedni, przede wszystkim nie zbyt kwaśny. Jak należy to zrobić?

Zdrowy jadłospis

Aby utrzymać odpowiedni poziom pH w jamie ustnej, należy spożywać zdrowe pokarmy i pić dużą ilość wody. Wprowadzenie do diety większych ilości gazowanych napojów i słodyczy, zmienimy pH w ustach na kwaśne, dzięki czemu staną się one idealnym środowiskiem dla bakterii. Stąd już prosta droga do demineralizacji szkliwa i ubytków. Dlatego też, należy uważać z ilością cukrów prostych (glukozy, fruktozy, galaktozy i mandozy) wprowadzanych do naszej diety.

Najgorsze dla zdrowego uzębienia są słodycze, które długi czas zostają w jamie ustnej – żelki, landrynki, cukierki czy ciągutki. Po każdorazowym ich spożyciu, należy przepłukać usta wodą.

Zębom mogą szkodzić także wino, ocet, fast-foody i cytrusy

Pamiętaj, by po spożyciu produktów bogatych w kwasy (np. napojów gazowanych, owoców) wstrzymać się ze szczotkowaniem co najmniej pół godziny. Pozwoli to ślinie na zneutralizowanie działania tych substancji. W innym przypadku – możesz trwale uszkodzić szkliwo i narazić się na próchnicę.

Jak wygląda Twoja ślina?

Ślina to płyn naturalnie znajdujący się w jamie ustnej człowieka. Jednym z jej wielu zadań są neutralizowanie poziomu pH w jamie ustnej oraz usuwanie z zębów resztek pokarmowych. Dlatego też ważne jest, by znajdowała się w niej w odpowiedniej ilości. Gdy cierpimy z powodu zbyt małej ilości śliny, nasza jama ustna narażona jest na skolonizowanie przez bakterie. Gdy przez dłuższy czas odczuwasz suchość w ustach – udaj się do lekarza. Być może proces wytwarzania śliny przez twój organizm został zaburzony chorobą lub przyjmowanymi lekami.

Poziom pH śliny można samodzielnie kontrolować, używając do tego testera w formie taśmy ze wskaźnikiem podobnym do papierka lakmusowego. Na taką taśmę nakłada się próbkę śliny, a otrzymany kolor porównuje się z miarką, znajdującą się na opakowaniu testera.

Utrzymanie właściwego poziomu pH w jamie ustnej jest bardzo ważne w profilaktyce chorób uzębienia. Dlatego też warto przestrzegać na co dzień zasad zdrowej diety i regularnie oczyszczać uzębienie, a kiedy poddamy się ochocie na słodycze – przynajmniej przepłukać jamę ustną. Pamiętaj też, że jeśli masz problemy z niedostatecznym wydzielaniem śliny, a zwiększenie ilości przyjmowanych płynów nie pomaga, musisz udać się do lekarza.

Kategoria : Blog | Tagi: , ,