Codzienna pielęgnacja zębów u dzieci w wieku 2 – 5 lat

dziewczynka myje zębyAby dziecko z chęcią podchodziło do mycia zębów dobrze jest wprowadzić ten nawyk już w okresie niemowlęcym. Dziecko zaznajomione ze szczotkowaniem z radością będzie kontynuowało ten zwyczaj starając się coraz bardziej usamodzielniać (należy jednak pamiętać, że całkowicie samodzielne mycie zębów powinno zacząć się około 5 roku życia dziecka).

Można również uatrakcyjnić mycie zębów poprzez zakupienie kolorowej szczoteczki do zębów, używanie owocowej pasty oraz szczotkowaniu zębów wspólnie z malcem.

Wybór szczoteczki idealnej

Dla dzieci w wieku 2 – 5 lat dostępne są jedynie szczoteczki manualne. Najlepiej wybrać taką z małą główką, na której znajduje się włosie różnej długości (dzięki temu dotrze do wszystkich zakamarków zębów) oraz antypoślizgową rączką. Zakup kolorowej, bajkowej szczoteczki z pewnością zachwyci maluszka i zachęci do użytkowania.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Należy dbać o prawidłowy rozwój zębów już od najwcześniejszych lat. Warto udać się do ortodonty w momencie wyrżnięcia się wszystkich mleczaków (dzieje się to około 3 roku życia). Lekarz sprawdzi czy zęby rosną prawidłowo oraz upewni się, że dziecko oduczyło się wszystkich niemowlęcych nawyków (ssania kciuka, smoczka). W razie potrzeby zleci noszenie płytki przedsionkowej, czyli smoczka korygującego nieprawidłowy rozwój zgryzu.

Jeżeli nie było żadnych obiekcji podczas pierwszej wizyty, to kolejna czeka nas dopiero za 5 lat (gdy dziecku wyjdą już stałe siekacze – dolne i górne).

Właściwa technika mycia zębów

Aby zęby były dokładnie wyczyszczone warto jest nauczyć dziecko właściwego sposobu mycia zębów. Wyróżniamy dwie podstawowe techniki:

• szorowanie
  • ruchy okrężne

W pierwszym przypadku dziecko powinno poruszać szczoteczkę w przód i w tył delikatnie dociskając główkę szczoteczki. Druga metoda polega na rysowaniu kółek na zębach za pomocą szczoteczki – jest to technika trudniejsza i przeznaczona do nauki dla trochę starszych dzieci. Należy pamiętać, że podczas mycia jama ustna powinna być szeroko otwarta, a rozpoczęcie szczotkowania powinno zaczynać się w tylnej części zębów. Przed rozpoczęciem mycia zębów dziecko powinno wypłukać usta, zaś ilość pasty do zębów na szczoteczce nie powinna być większa od ziarenka grochu.

Szczotkowanie powinno przebiegać pod pełną kontrolą rodziców i trwać 2 – 3 minuty. Najlepiej, aby dziecko po wieczornym myciu zębów nie spożywało już żadnych pokarmów ani napojów (oprócz wody niegazowanej). Dzięki wszystkim wskazówkom nasze dziecko szybko nauczy się jak ważna jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej i wpoi sobie właściwe nawyki – będzie to procentowało w późniejszych latach.