Codzienna pielęgnacja zębów u dzieci w wieku 0 – 2 lat

niemowlę szczoteczkaNajnowsze zalecenia specjalistów skupiają się na jak najwcześniejszym rozpoczęciu pielęgnacji jamy ustnej maluszka. Czyszczenie buzi dziecka powinno rozpocząć się jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszych mlecznych zębów. Oznacza to, że codziennie, po każdym posiłku powinniśmy myć dziąsła niemowlęcia za pomocą kawałka gazika nawiniętego na palec i zamoczonego w przegotowanej wodzie bądź naparze z rumianku. Dzięki temu zapobiegniemy rozwijaniu się pleśniawek i wzmocnimy przyszłe ząbki,  a ryzyko wystąpienia próchnicy będzie dużo niższe.

Pierwsze szczotkowanie

Używanie szczoteczki do zębów powinno być wprowadzone około 1 roku życia dziecka. Powodem są wyżynające się ząbki dziecka i powstające bruzdy i grudki (w miejscu przyszłych mleczaków). Aby je właściwe pielęgnować nie wystarczy już przecieranie wyłącznie gazikiem. Mycie zębów powinno odbywać się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeżeli dziecko wykazuje taką chęć, to możemy mu pozwolić na pierwsze próby samodzielnego mycia – jednak pomóżmy mu w tym, ponieważ samo nie doczyści w odpowiedni sposób zębów.

Należy pamiętać o tym, żeby nie rezygnować z przemywania dziąseł i zębów gazikiem – powinniśmy to robić po każdym posiłku.

Warto również zwrócić uwagę na zakup odpowiedniej szczoteczki. Musi mieć niewielką, zaokrągloną główkę, antypoślizgowy uchwyt, bardzo miękkie włosie oraz wydzielone na nim miejsce na pastę do zębów (wraz z miarką). Szczoteczka dla małego dziecka powinna być kolorowa – dzięki temu zainteresuje dziecko na dłużej.

Jaka pierwsza pasta do zębów?

Wprowadzenie pasty do zębów z zawartością fluoru może być realizowane już od 1 roku życia dziecka. Dzięki temu skutecznie wzmacniamy ząbki i chronimy je przed powstawaniem próchnicy. Jeżeli decydujemy się na ten rodzaj pasty pamiętajmy o kilku zasadach:

• Nie nakładajmy pasty na szczoteczkę, tylko ją w nią wcierajmy – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko połknięcia pasty.
  • Po zakończeniu szczotkowania koniecznie przetrzyjmy jamę ustną, zęby oraz dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną wodą.
  • Starajmy się wcierać pastę za pomocą szczoteczki – nie pozwalajmy na to, aby dziecko ją ssało.
  • Ilość nałożonej pasty do zębów nie powinna być większa niż paznokieć dziecka.

Warto jest monitorować prawidłowy rozwój dziecięcych ząbków. Do drugiego roku życia powinniśmy oduczyć malca ssania kciuka, smoczka oraz korzystania z butelki, dzięki temu zgryz będzie rozwijał się prawidłowo, a nasze dziecko w przyszłości będzie cieszyło się prostymi, ładnymi ząbkami.